Okul öncesi eğitime devam eden çocuğu olan babaların çocuk bakımına katılım düzeyleri ile ilgili değişkenlerin incelenmesi
Investigation of variables related to child care participation levels of fa-thers who have children attending preschool education
  1. Tez No: 789846
  2. Yazar: TUĞÇE YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çocukların aile ve ebeveynlerinin hayatlarındaki konumları, gelişen sosyal ve tarihsel süreçte birçok yönden değişmekte ve yeniden şekillenmektedir. Bu nedenle son yıllarda aile ilişkilerinin ve babanın konumunun incelenmesi literatür adına önemli olmaktadır. Tarihsel açıdan bakıldığında, on dokuzuncu yüzyılın sanayileşmiş toplumunda çocuk yetiştirme sorumluluğu büyük ölçüde annelerdeyken, babalar ise evin geçimleri ile ilgilenip, çeşitli işlerde çalışmaktadırlar. Babaların iş hayatında, annelerin ise çocukların yaşamlarında egemen olduğu bu yapı yirminci yüzyılın sonuna kadar devam etmektedir. Babaların bu rolden çıkıp çocuklarının hayatlarına katılmaları ile baba katılımı kavramı ortaya çıkmış ve bu alan önemli bir çalışma konusunu gündeme getirmiştir. Günümüzde babaların sergilediği roller düşünüldüğünde, geçmişe göre çocuk bakımı ve eğitimleri ile ilgili faaliyetlere katılımlarının, daha mümkün olduğu görülmektedir. (Tamis Lemo ve Cabrera, 2002). Burada var olan söz konusu katılımla gerçekleşen ilişki zamanla meydana gelen ve gelişen zenginleştirici bir deneyimdir (Cummings ve ark., 2010). Bu nedenle bebeklikten başlayarak, bakımın üstlenilmesi ve kitap okuma, resim yapma, oyun oynama gibi etkinlikler çocukların babaları ile olumlu ilişkiler kurması ve birlikte vakit geçirmesi açısından önemlidir (Tutku ve Tezel Şahin, 2016). Bu araştırma okul öncesi eğitime devam eden çocuğu olan babaların çocuk bakımına katılım düzeyleri ile ilgili değişkenlerin incelenmesini ve literatürde bu alanda katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni ile hazırlanmıştır. Örnekleme metodu olarak seçkili örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bolu ili Merkez ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'e bağlı bulunan ve araştırma için izin alınabilen beş anaokuluna devam eden 3-6 yaş grubundaki çocukların babaları oluşturmaktadır. Buna göre toplam 789 çocuk evren sayısını oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu çocukların babaları içinden çalışmaya gönüllü katılan 346 baba oluşmaktadır. Örneklemde kullanılan anketler tesadüfi örnekleme yoluyla dağıtılmış, yüz yüze yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara ait demografik bilgileri içeren anket formu çoktan seçmeli olarak hazırlanmıştır. Baba katılımı için“Baba Katılım Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada babanın eğitim seviyesi ile baba katılımı keyfi meşguliyet alt boyutu arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmaktadır. Keyfi meşguliyet alt boyutu, baba katılım genel boyutu yaş grupları açısından anlamlı farklılık göstermektedir. Çocuk sayısı ile baba katılımı keyfi meşguliyet alt boyutu; evlilik süresi ile baba katılımı ilgi ve yakınlık alt boyutu ve çalışma saati ile baba katılımı genel alt boyutu arasında negatif bir ilişki bulunmaktadır. Baba katılımı alt boyutları ile diğer ilgili değişkenler arasında anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The positions of children in their family and parents' lives are changing and reforming in many ways in the evolving social and historical process. Therefore, in recent years, it is important for the literature to examine family relations and the position of the father. Historically speaking, the responsibility of raising children in the industrialized society of the nineteenth century is largely in their mothers, while fathers tend to tend to the livelihood of the house and work on various jobs. This structure, dominated by fathers in business and mothers in children's lives, continues until the end of the 20th century. The concept of father participation and father participation has emerged from the role of fathers to join their children in their lives, and this field has brought up an important study. Given the role of fathers today, it is likely that their participation in child care and education activities is more likely in the past. (Tamis Lemo and Cabrera, 2002). The relationship with this participation is an enriching experience that occurs over time and evolves (Cummings and Arc., 2010). Therefore, starting as a baby, activities such as taking care and reading books, painting and playing games are important for children to have positive relationships with their fathers and spend time together (Tutku and Tezel Şahin, 2016). This research aims to examine the variables related to the levels of attendance for fathers with children who are continuing pre-school education and to correct the shortage in the literature. The research is prepared with a scan pattern from quantitative research methods. A simple random sampling method is used as the sampling method from the selected sampling methods. The universe of the study is the father of children aged 3-6 years of age who are connected to the Ministry of National Education (MEB) in the Central District of Bolu in 2022-2023 academic year and who continue to five kindergarten schools that can be allowed for research. According to this, a total of 789 children constitute the number of universes. The sample consists of 346 fathers who volunteered to work among the fathers of these children. The surveys used in the sample were distributed through random sampling, conducted face-to-face. The questionnaire containing the demographics of the participants has been prepared multiple-choice.“Father participation Scale”is used for father participation. The research has a positive meaningful relationship between your father's education level and the personal justification subdimension of father participation. The personal excuse subsize, father participation overall size, differs significantly from age groups. There is a negative relationship between the number of children and the personal justification subsize of father participation; the duration of marriage and the father participation interest and proximity sub-size, and the working time and the overall sub-size of father participation. No meaningful results were obtained between the sub-dimensions of the father participation and other related variables.