Tüketicilerin yeşil hastane algısına etki eden faktörlerin demografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of factors affecting consumers' green hospital perception in terms of demographic variables
  1. Tez No: 758753
  2. Yazar: İREN NAZİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sürdürülebilir kalkınma amaçlarından önemli bir tanesi de“sağlıklı bireyler”amacıdır. İnsan sağlığını korumanın yolu hem yapısı, inşaatı, tasarımı hem de yönetimi bakımından hastanelerin sürdürülebilir olmasıdır. Sürdürülebilir hastaneler, özellikle hastanelerin kaynak kullanımları için alternatifler üretmek, enerji türlerini geliştirmek, atık yönetimi yapmak, suyu ve diğer birçok malzemeyi israf etmeden çevreye ve insana duyarlı olarak kullanmak olarak algılanmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada, sağlık hizmeti kullancısı olan tüketicilerin demografik özelliklerine göre yeşil hastane faktörlerini nasıl algıladıklarını belirlemek amaçlanmıştır. Adana ilinde yaşayan tüketicilerle çevrimiçi anket aracılığıyla gerçekleşen çalışmada 427 geçerli veri toplanmış ve SPSS programı ile analizler yapılmıştır. Kesitsel anket metodu kullanılarak, kolayda örnekleme yöntemi aracılığıyla veriler toplanmıştır. Yeşil hastane algısının beş boyutlu yapıda olduğu geçerli ve güvenilir bulunmuş olup, demografik değişkenlere göre farklılıkları T- testi ve Anova ile yapılmıştır. Enerji verimliliği, iç çevre kalitesi, sürdürülebilir site planlaması ve yönetimi, materyal ve kaynaklar ve su verimliliği boyutlarının, eğitim ve algılanan gelir durumu arasında farklılık saptanamamışken, yaşa, cinsiyete ve hastane türüne göre anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the goals of sustainable development is“healthy individuals”. The way to protect human health is the sustainability of hospitals in terms of both their structure, construction, design and management. Sustainable hospitals are perceived as producing alternatives especially for hospitals' resource use, developing energy types, managing waste, using water and many other materials in an environmentally and human-friendly manner without wasting water. In this context, in this study, it is aimed to determine how consumers who are health service users perceive green hospital factors according to their demographic characteristics. In the study, which was carried out through an online survey with consumers living in Adana, 427 valid data were collected and analyzes were made with the SPSS program. Data were collected through convenience sampling method using the cross-sectional survey method. It was found that the perception of the green hospital was valid and reliable in five dimensions, and the differences according to demographic variables were made with T-test and Anova. While there was no difference between the dimensions of energy efficiency, indoor environmental quality, sustainable site planning and management, materials and resources, and water efficiency, education and perceived income, there were significant differences according to age, gender and hospital type.