A study on metaverse users' virtual products purchase intention: Second life example
Metaverse kullanıcılarının sanal ürün/hizmet satın alma niyeti üzerine bir çalışma: Second lıfe örneği
- Tez No: 758752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Metaverse 'geleceğin interneti' olarak görülmektedir. Son zamanlarda adının sıklıkla anılmasına yol açan gelişmelerle birlikte hem iş çevresinin hem akademinin ilgisini çekmektedir. Temeli çok önceden atılan bu kavramı anlayabilmek ve kullanıcılarının satın alma niyetlerini anlayabilmek adına ilk örneklerinden olan Second Life incelenmiştir. Second Life sanal dünyası çerçevesinde Metaverse kullanıcılarının sanal ürün satın alma niyetlerini belirlemeyi amaçlayan tez çalışmasında, Second Life'taki tüketicilere çevrimiçi anket uygulanmıştır. Yürütülen çalışmada kolayda ve yargısal örnekleme yöntemi ile 267 geçerli veri toplanmıştır. Analizler SPSS programı ile yapılmıştır. Metaverse kullanıcılarının sanal ürün satın alma niyetlerine ilişkin literatürde yer alan genişletilmiş tutum ile Teknoloji Kabul Modelinin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Bu doğrultuda yapılan faktör analizi sonucunda yedi boyut belirlenmiştir. Bu alt boyutlar, algılanan sosyal bulunuşluk, algılanan kullanım kolaylığı, tutum, keyif, güven, telebulunma ve algılanan kullanışlılık olup ilişkileri incelenmiştir. Verilerin analizinde çeşitli betimsel istatistikler, güvenirlik ve geçerlilik analizleri, çoklu regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Hipotez testlerinin sonuçlarına göre, SL'de algılanan sosyal bulunuşluğun algılanan kullanışlılık üzerinde olumlu bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ortaya atılan diğer hipotezler desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metaverse is seen as the 'internet of the future'. It attracts the attention of both the business community and academia with the developments that have caused its name to be mentioned frequently in recent times. In order to understand this concept, the foundation of which has been laid long ago, and to understand the purchasing intentions of its users, the Second Life, which is one of the first examples, has been examined. In the thesis, which aims to determine the intention of Metaverse users to purchase virtual products within the framework of the Second Life virtual world, an online survey was applied to consumers in Second Life. In the conducted study, 267 valid data were collected through convenience and judgement sampling method. Analyzes were made with the SPSS program. Validity and reliability analyze of the extended Technology Acceptance Model with attitude scale in the literature regarding the virtual product purchase intentions of Metaverse users were made. As a result of the factor analysis carried out in this direction, seven dimensions were determined. These sub- dimensions are perceived social presence, perceived ease of use, attitude, enjoyment, trust, telepresence and perceived usefulness, and their relationships are examined. Various descriptive statistics, reliability and validity analyzes, multiple regression analyzes were used in the analysis of the data. According to the results of the hypothesis tests, it was not determined that perceived social presence had a positive effect on perceived usefulness in SL. Other hypotheses put forward were supported.