Öğretmen adaylarının bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlilik algılarının prososyal eğilimlerine etkisi
The effect of pre-service teachers' perceptions of information and communication technologies competence on their prosocial tendency
  1. Tez No: 758768
  2. Yazar: FATMA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın temel amacı öğretmen adaylarının bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlikleri ile prososyal eğilimleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlikleri içinde bulunduğumuz yüzyılda eğitimde oldukça önemli kabul edilmektedir. Dolayısıyla öğretmenlerin sahip olması gereken en temel yetkinliklerden birisi olmak durumundadır. Bu çalışma nicel araştırma metodoloji çerçevesinde yapılandırılmıştır. Araştırmada ilişkisel model kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan bir üniversitenin eğitim fakültesi son sınıf öğrencileri olşturmaktadır. Çalışmada uygun örnekleme tekniği kullanılmıştır. Çalışmada toplam 182 katılımcı yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Öne çıkan bulgular arasında şunlar yer almaktadır: Öğretmen adaylarının bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlikleri orta düzeydedir. Öğretmen adaylarının prososyal eğilimleri orta seviyededir. Bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlikleri ile öğretmen adaylarının bilgisayar kullanım süreleri ve haftalık internet kullanma süreleri arasında anlamlı farklılık vardır. Diğer demografik değişkenlere göre farklılık yoktur. Prososyal eğilimle öğretmen adaylarının demografik değişkenleri arasında fark yoktur. Bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlikleri ile öğretmen adaylarının prososyal eğilimleri arasında orta düzeyde, anlamlı ve pozitif yönlü ilişki vardır. Bilgi ve iletişim teknolojileri yeterlikleri öğretmen adaylarının prososyal eğilimlerinin anlamlı yordayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the relationship between pre-service teachers' ICT competencies and their prosocial tendencies. Information and communication technologies competencies are considered very important in education in the current century. Therefore, it has to be one of the most basic competencies that teachers should have. This study was structured within the framework of quantitative research methodology. The relational model was used in the research. The sample of the study consists of the senior students of education faculty of a universty located in the West Blacksea Region in 2020-2021 academic year's spring semester. Convenient sampling technique was used in the study. There are a total of 182 participants in the study. SPSS 25 program was used in the analysis of the data. Parametric tests were used because the data showed normal distribution. Among the prominent findings are the following: Pre-service teachers' ICT competencies are moderate. The prosocial tendencies of teacher candidates are at a moderate level. There is a significant difference between the competencies of information and communication technologies and the duration of computer use and weekly internet use of teacher candidates. There is no difference according to other demographic variables. There is no difference between prosocial tendency and demographic variables of teacher candidates. There is a moderate, significant and positive relationship between the competencies of information and communication technologies and the prosocial tendencies of teacher candidates. ICT competencies are significant predictors of pre-service teachers' prosocial tendencies.