Öğretmen adaylarının bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanımları açısından bilgi okuryazarlığı öz-yeterlik algılarının değerlendirilmesi
An evaluation of student teachers' information literacy self-efficacy in point of usage of information and communication technologies
- Tez No: 219051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KARADENİZ ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, öğretmen adaylarının bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanımları açısından bilgi okuryazarlığı öz-yeterlik algılarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu, 2007-2008 öğretim yılında Atatürk, Ondokuz Mayıs, Marmara, Gazi ve Dokuz Eylül Üniversitelerinin Eğitim Fakültelerinde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, Fen Bilgisi, İngilizce, İlköğretim Matematik, Sınıf, Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Bölümlerinin (I. Öğretim) son sınıflarında öğrenim görmekte olan 1801 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak kullanılan anketin birinci bölümünde öğretmen adaylarının kişisel bilgileri ile bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımlarına ilişkin sorular; ikinci bölümünde ise bilgi okuryazarlığı öz-yeterlik ölçeği bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 13 programında yüzde, frekans, aritmetik ortalama, t-testi, tek ve çok faktörlü ANOVA ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, student teachers? information literacy self-efficacy levels were examined and evaluated according to usage of information and communication technologies comparatively.In this research, the relational survey method was used. The sampling group was made of 1801 student teachers continuing education at fourth grade in Departments of Computer Education and Instructional Technology, Science Education, English Language Teaching Education, Primary Mathematics Education, Primary School Education, Social Studies Education and Turkish Language Teaching Education in Atatürk, Ondokuz Mayıs, Marmara, Gazi and Dokuz Eylül universities in 2007 and 2008. In the first part of survey having been used as the data collection tool of research, questions referring to usage of information and communication technologies together with personal information of student teachers and in the second part information literacy self efficacy scale are present. Datum acquired in research were tested in SPSS 13 program by means of percent, frequency, mean, t-test, one and multiple factors ANOVA.