Türkiye'deki Suriyelilerin sosyo-psikolojik mekansal etkileşimleri bağlamında toplumsal uyumunun değerlendirilmesi: Hatay örneği
Evaluation of social cohesion of Syrians in Turkey in the context of socio-psychological spatial i̇nteractions: The case of Hatay
  1. Tez No: 758767
  2. Yazar: RAWAN ALAEDDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA BATUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışma kapsamında Hatay-Antakya'da yoğun olarak kullanılan kentsel kamusal alanlarda Suriyeli sığınmacılar ve yerel halk arasında sosyal uyumu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen unsurların neler olduğu araştırılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda tespit edilen olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına ve sosyal uyumun arttırılmasına yönelik kamusal alan tasarım önerileri getirilmiştir. Yöntem: Çalışmanın yöntemleri anket, mülakat ve gözlemlerden ile oluşmaktadır. SPSS programıyla istatiksel veriler sunulmuş, seçilen alanlar fotoğraflama yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Sig. değeri, 0,665> 0,05 olduğu için Türk katılımcıların cinsiyetleri ile Suriyelilere ilişkin algıladıkları duygular arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Sig değeri 0,000
Özet (Çeviri)
Purpose: Within the scope of this study, the factors that positively or negatively influence social cohesion between Syrian asylum seeker and locals in urban spaces that are heavily used in Hatay-Antakya, were investigated. In line with the data obtained, public space design proposals were made to eliminate the identified problems and to increase social cohesion. Method: The methods of the study consist of questionnaires, interviews and observations. Statistical data were presented with SPSS program and selected areas were analyzed by photographing method Findings: Since the sig value is 0,665>0,05, there is no significant difference between genders of Turkish participants and their perceived feelings towards Syrians. The sig value is 0,000