Konut iç mekânlarında ahşap esaslı kompozit malzemelerin uygulama ve maliyet performanslarının incelenmesi
Examination of wood-based composite materials in terms of usage, applicability and cost on various furniture and coating surfaces in residential interiors
  1. Tez No: 758797
  2. Yazar: SEMA ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KOÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanoğlu ilk çağlardan beri hayatının her alanında ahşap malzemeyi kullanmıştır. Özellikle yaşadığı mekânda yapı malzemesi, mobilya malzemesi gibi birçok alanda ahşap malzemeyi yüzyıllardır kullanmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte ahşap malzemeler de gün geçtikçe gelişim ve değişim göstermektedir. Doğal ahşap malzemenin bakımının zor olması, işlenebilirliğinin zahmetli olması, maliyetlerinin yüksek olması, ahşap malzemenin kaynağı olan ağaçların fazlaca tüketilmesi gibi nedenlerle ahşap endüstrisi yeni arayışlara girmiş, ahşap kompozit malzemelerin üretimine ve geliştirilmesine önem vermiştir. Bu tezde ise ahşap kompozit malzemelerin konut iç mekânında sabit mobilya ve çeşitli yüzeylerde kaplama malzemesi olarak kullanımı üzerinde durulmuştur. Doğal ahşap malzemeden bahsedilip, tezin esas konusu olan ahşap kompozit malzemeler 2020-2022 yılları arasında Konya ili ve çevresindeki atölyeler, satış mağazaları ve konutlarda gözlemlenmiştir. Tez kapsamında çeşitli sabit mobilyalar ve kaplama yüzeyleri incelenmiş, fotoğraflanmış ve şablonlar üzerinden fiyat kıyaslaması yapılmıştır. Ahşap kompozit malzemelerin geniş kullanım alanları vardır. Bu malzemeler konut iç mekânlarında kullanılırken gerek estetik açıdan gerekse çeşitli etkilere karşı dayanım kazanması açısından yüzeylerine çeşitli işlemler, kaplamalar, boyalar veya cilalar uygulanmaktadır. Yapılan bu işlemler neticesinde konut iç mekânlarında yüzeylerindeki bu işlemlere göre malzemelerin tercih edilmesi söz konusu olmaktadır. Malzeme yüzeyinin suya, çizilmeye, darbelere dayanımı ve estetik açıdan görüntüsü bu ürünlerin seçiminde önem taşımaktadır. Tez bağlamında ahşap esaslı kompozit malzemelerden oluşmuş donatıların, günümüz koşullarındaki üretim ve tüketim yapısına daha uygun olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte ahşap kompozit malzemeler konut iç mekânlarında kullanılacakları yerlere göre farklılaşarak çeşitli işlemlerden geçmektedir. Bu farklılaşmalar sonucunda konut iç mekânlarında kullanılan ahşap kompozit malzemelerin dış etkilere karşı dayanımları, estetik özellikleri, uygulanabilirlikleri ve maliyetleri kıyaslanmıştır. Malzemelerin performansı, maliyeti, kullanıcıların ve tasarımcıların tercihleri doğrultusunda yapılan kıyaslamalar neticesinde ise MDF levhaların diğer ahşap kompozit malzemelere göre ön plana çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mankind has used wood material in every aspect of thier life since the early ages. They have been using wood for centuries in their living space many areas especially as building materials and furniture materials. Along with the developing technology, wooden materials are also developing and changing day by day. Wood industry has entered into new searches and has given importance to the production and development of wood composite materials due to the fact that natural wood materials is difficult to maintain and process, high costs and excessive consumption of tree which is the source of wood materials. In this thesis, the use of wood composite materials as fixed furniture and covering material on various surfaces in the interior of the residence is emphasized. Natural wood material was mentioned and wood composite materials which are the main subject of the thesis, were observed in workshops, showrooms and residences in and around Konya in 2020-2022. Within the scope of the thesis, many fixed furniture and covering surfaces were examined, photographed and price comparisons were made over templates. Wood composite materials have wide usage areas. While these materials are used in residential interiors, various treatments, coatings, paints or varnishes are applied to their surfaces in terms of both aesthetics and resistance to various effects. As a result of these processes, it is possible to choose materials which is suitable for these processes on the surfaces of the interiors of the houses. In terms of selection of the products resistance of the material surface to water, scratches, impacts and its aesthetic appearance are important. In the context of the thesis, it has been observed that the reinforcements made of wood-based composite materials are more suitable for the production and consumption structure in today's conditions. After all, wood composite materials differ according to the places where they will be used in the interior of the houses and go through various processes. As a result of these differentiations, wood composite materials used in residential interiors were compared according to the resistance to external effects, aesthetic properties, applicability and costs of wood. As a result of the comparisons made in terms of performance of materials, cost, preferences of users and designers, it has been seen that MDF boards come into prominence compared to other wood composite materials.