Akıllı şehir sistemlerinde proje yapım ve yönetiminin entegrasyonu
Integration of project construction management in smart city systems
  1. Tez No: 758800
  2. Yazar: BURAK KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Nüfus artışı, kentin artan nüfusu ve büyük bir hızla tükenen kaynaklar karşısında kentin çeperlerine doğru gerçekleşen kontrolsüz genişleme, gelişen teknolojilerin yardımıyla kentsel çözümler ortaya konması ve her boyutta sürdürülebilir kentler oluşturulması, akıllı yaklaşımların geliştirilmesini zorunlu hale getirerek, 'kentlerin akıllanması' fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu dinamikleri içeren yaklaşım ise 'Smart City/ Akıllı Şehir' olarak adlandırılmıştır. Yazılacak olan tezin ana amacı proje yapım ve yönetiminin, akıllı şehir sistemlerine entegrasyonuna katkı sağlayarak litaratürde ayrı başlıklar altında çalışmalar yapılmış olsa da bunların birbiriyle ilişkisi arasında bulunan, eksikliğini gidermek yapılacak anket toplama analizi ile olası kullanıcı beklentilerini ve olası problemleri önceden tespit edip bunlar hakkında çözümler üretmektir. Bu raporlar doğrultusunda ise akıllı şehir sistemlerinin var olan yapım yöntemlerine entegrasyonu nasıl sağlanabilir sorusuna öneriler üretilmesi ve sistem yapım yöntemleri üretilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Population growth, increasing urbanization rates and developing technologies in the face of rapidly depleting resources to create urban solutions and create sustainable cities of all sizes with the help of developing technologies, by making the development of intelligent approaches mandatory, it has created the idea of 'smart cities'. The approach involving these dynamics has been called the 'Smart City'. The main objective of the thesis is to be written to the project construction management by contributing to smart city systems integration studies have been carried out under separate headings in the literature, although the relationship of them with each other, located between the lack of collection to be done with the analysis of the survey, identify possible solutions, and potential problems beforehand and the user's expectations about them to produce. In accordance with these reports, it is aimed to produce recommendations on the question of how the integration of smart city systems into existing construction methods can be achieved and to produce system construction methods