Potential relationships among language-complexity variables, home-language variables and range of reading ability: Evidence from PIRLS 2016 and PISA 2018
Dil karmaşıklığı ile ana dil değişkenleri ve okuma yetenek aralığı arasındaki olası ilişkiler: PIRLS 2016 ve PISA 2018'den bulgular
  1. Tez No: 758812
  2. Yazar: PHILIP ANGELL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Okuma, çocukların okulda hayatları boyunca ustalaşacakları en önemli becerilerden biridir. Yaşam sonuçlarıyla güçlü bir şekilde bağlantılıdır ve bu nedenle eğitim bakanlıkları okuma becerisini eğitim politikalarının merkezine yerleştirmektedir. İngilizce, okumasını öğrenmesi en zorlu alfabetik dillerden biridir ve İngilizce konuşulan ülkelerin hükümetleri, okuryazarlık eğitimlerinin etkinliğini artırmak için uzun yıllardır çalışmaktadırlar. Bununla birlikte, uluslararası büyük ölçekli değerlendirme çalışmaları incelendiğinde, İngilizce konuşulan ülkelerdeki öğrencilerin, en yüksek okuma seviyelerine ulaşabilseler de; okuma becerileri en zayıf olan öğrencilerin, benzer başarı düzeyinde olup da İngilizce konuşulmayan ülkelerdeki aynı grup öğrencilerden çok daha geride kalmaları dikkat çekicidir. Bu çalışmada, İngilizce konuşulan ülkelerde okuma yeteneği aralığı ile yazım ve morfoloji ile ilgili dil karmaşıklığı değişkenler arasındaki ilişkiler yanında okuma yeteneği aralığı ve çok dillilik arasındaki olası ilişkileri araştırmak için PIRLS (2016) ve PISA (2018) verileri kullanılmıştır. İlişkisel analizler, ortografik karmaşıklık ve morfolojik karmaşıklığın, her iki veri setinde de okuma yeteneği aralığı ile orta derecede ilişkili olduğunu göstermiştir. Ortografik şeffaflığın, PISA veri setindeki okuma yeteneği aralığı ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu ve PIRLS veri setinde ise çok güçlü bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur. Morfolojik öngörülemezliğin, her iki veri seti ile de güvenilir bir şekilde ilişkili olduğu bulunmamıştır. Çok dilliliğin PISA veri setinde okuma becerisi ile bağlantılı olduğu görülmemiş, ancak PIRLS veri setinde evde hiç İngilizce konuşmayan öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha geniş bir okuma becerisine sahip oldukları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Reading is one of the most important skills for children to master during their time in school. It is strongly connected to life outcomes, and as such, education ministries place it at the centres of their education policies. English is one of the most challenging alphabetic languages to learn to read, and governments of anglophone countries have spent many years working to improve the effectiveness of their literacy education. However, when examining International Large-Scale Assessments, it is notable that although students in anglophone countries are able to achieve among the highest reading levels, their poorest readers lag much further behind than the poorest readers in similarly successful non-anglophone countries. This study made use of data from PIRLS (2016) and PISA (2018) to investigate possible relationships between range of reading ability and language complexity variables related to orthography and morphology, as well as between range of reading ability and home-language disparity in anglophone countries. Pearson correlational analyses showed that orthographic complexity and morphological complexity were moderately correlated with range of reading ability in both datasets. Orthographic transparency was found to be strongly correlated with range of reading ability in the PISA dataset and very strongly correlated in the PIRLS dataset. Morphological unpredictability was not found to be correlated with either dataset. Home-language disparity was not shown to be connected with range of reading ability in the PISA dataset, but in the PIRLS dataset, students who never spoke English at home were shown to have a wider range of reading ability than other students.