9. sınıf öğrencilerine yönelik geliştirilen mühendislik tasarım süreci odaklı STEM etkinliklerinin etkililiğinin değerlendirilmesi: Ağız ve diş sağlığı
Evaluation of the effectiveness of engineering design process focused STEM activities developed for 9th grade students: Oral and dental health
- Tez No: 758820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE KARSLI BAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çağımızın gerekleri göz önüne alındığında araştırma ve sorgulama yapabilen, ileri görüşlü, üretici, yaratıcı ve yeniliklere açık bireylerin yetiştirilmesi gereklilik haline gelmiştir. Çoğu ülkede benimsenmiş olan STEM eğitimi yaklaşımı da bu özellikte bireyler yetiştirme amacına hizmet etmektedir. Bu araştırmanın amacı Sağlık Bilgisi dersi kapsamında“Ağız ve Diş Sağlığı”konusunda geliştirilen Mühendislik Tasarım Süreci (MTS) odaklı STEM etkinliklerinin 9. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarına etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntemlerden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Açıklayıcı desende, öncelikle nicel veriler toplanır ve analiz edilir, ardından bu nicel verileri desteklemeye yönelik nitel veriler toplanarak analiz edilir. Araştırmanın örneklemi, Giresun ilinde bulunan bir lisenin 9. Sınıfında öğrenim gören toplam 58 (38 kız, 20 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Ağız ve Diş Sağlığı”konusunda geliştirilen iki aşamalı kavram testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Kavram testi öğrencilere ön ve son test olarak toplamda iki kez uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak parametrik testlerden olan t testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, araştırma kapsamında geliştirilen MTS odaklı STEM etkinliklerinin 9. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarını olumlu yönde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrenciler etkinlikler esnasında zorlandıklarına yönelik görüş belirtmelerine rağmen genellikle etkinliklerin kendilerine olumlu yansımalarının olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak bu alanda yapılacak araştırmaların sınıf mevcudunun daha az olduğu sınıflarda yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the requirements of our age, raising individuals who can research and question, who are forward-thinking, productive, creative and open to innovations affects all human beings. The STEM education approach, which has been adopted in most countries, serves the purpose of raising individuals with this characteristic. The aim of this research is to examine the effects of STEM activities focused on the Engineering Design Process developed on the subject of“Oral and Dental Health”within the scope of Health Science course on the conceptual understanding of 9th grade students. Explanatory mixed methods design, which is one of the mixed methods, was used in the research. In explanatory mixed methods design, quantitative data analysis is accomplished first, and then qualitative data to support these quantitative data are collected and analyzed. The sample of the research consists of 58 (38 female, 20 male) students studying in the 9th grade of a high school in Giresun. In the research, a concept test developed on“Oral and Dental Health”and semi-structured interview form were used as data collection tools. The concept test was administered to the students twice as a pre-test and a post-test. In the analysis of quantitative data, the t test, which is one of the parametric tests, was used by using the SPSS package program. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. In the light of the findings obtained within the scope of the research, it was concluded that STEM activities developed focused on the Engineering Design Process, positively increased the conceptual understanding of 9th grade students. Moreover, although the students stated that they had difficulties during the activities, it was concluded that the activities generally had positive reflections on them. Based on the results obtained from the research, it is recommended that research in this area should be carried out in classrooms with less class size.