The role of teacher feedback in improving tertiary level EFL learners' writing ability
Öğretmen geribildiriminin yüksek öğretimde yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin yazma becerilerinin gelişmesindeki rolü
- Tez No: 758819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen geri bildiriminin İngilizce öğrencilerinin yazma becerilerini geliştirmedeki rolüne ilişkin ana paydaşların algılarını araştırmak ve Türkiye'de bir vakıf üniversitenin İngilizce hazırlık programında bu ana paydaşların algıları arasındaki olası benzerlikleri ve/veya farklılıkları keşfetmekti. Bu karma yöntem çalışması için nicel veriler 62 öğretim görevlisi ve 497 öğrenciye verilen anketlerle toplanmıştır. Nitel veri toplamak için 11 öğretim görevlisi ve 11 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler betimsel ve çıkarımsal istatistiki analiz yöntemleriyle analiz edilmiş, anketteki açık uçlu sorulara verilen yanıtlardan ve görüşmelerden elde edilen nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin algıları arasında bazı benzerlikler ve farklılıklar olduğunu göstermiştir. Hem eğitmenler hem de öğrenciler motivasyon kaybının geri bildirimde önemli bir faktör olduğunu düşünmüşlerdir. Eğitmenler geribildirim sırasında dilbilgisine ve anlama eşit önem verdiklerine inanırlarken, öğrenciler dilbilgisi odaklı geribildirim aldıklarını ancak anlama daha fazla önem verilmesini beklediklerini bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this case study was to explore the main stakeholders' perceptions regarding the role of teacher feedback on improving EFL students' writing ability and investigate the potential commonalities and/or discrepancies among these main stakeholders' perceptions in an English language preparatory program of a university in Turkey. For this mixed-methods study, the quantitative data were collected from 62 instructors and 497 students via a survey. To gather qualitative data, semi-structured interviews were conducted with 11 instructors and 11 students. The quantitative data were analyzed through descriptive and inferential statistics, and content analysis was used for the analysis of the qualitative data which came from open-ended question responses of the survey and one-to-one interviews. The findings of the study indicated some similarities and differences between instructors' and students' perceptions. Both instructors and the students thought demotivation is a significant factor in feedback. Instructors believe they give equal importance to grammar and meaning during their feedback. On the other hand, students reported that they mostly experienced grammar focused feedback although they expect more focus on meaning when they are provided with written feedback.