Fransa'da çağdaş İslam düşüncesinde yeni arayışlar: 'Roger Garaudy örneği'
New research in contemporary Islamic thought in France: The case of Roger Garaudy
- Tez No: 758831
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜMİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
“Fransa'da Çağdaş İslam düşüncesinde Yeni Arayışlar: Roger Garaudy Örneği”başlıklı tezimiz, insanlığın yaklaşık bir asrına şahitlik etmiş bir düşünür olarak Garaudy'nin 1982'de mü'mini olduğu İslam dini hakkındaki görüşlerini ve Fransa'daki faaliyetlerini ele almaktadır. Roger Garaudy, 17 Temmuz 1913'te Marsilya'da doğdu. Anne ve babasının herhangi bir dini benimsememesine karşılık Roger, on dört yaşında iken“hayatının bir anlamı olmasını düşündüğü için”Hıristiyanlığı kabul etti. Öğrenciliği sırasında komünizmi yoksullara sahip çıkan bir sistem olarak görüp 1933'te Komünist Parti'nin gençlik kollarına katıldı ve otuz yedi yıl boyunca partinin çeşitli kademelerinde çalıştı. Eserleri, konferansları ve eylemleriyle üne kavuştu ve partide yükseldi. II. Dünya Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlıklardan ötürü kendisine şükran madalyası verildi. Fransız hükümetinin Hitler'le anlaşmasını kışlada protesto eden bildiriler hazırladığı için Fransız sömürgesi Cezayir'e sürgün kampına gönderildi. Otuz üç ay hapis ve kamp hayatı yaşadı. Kamp subayının emrine karşı geldiğinden kurşuna dizilecekken İbâziyye mezhebinden olan müslüman askerlerin,“İnancımızda silâhsız insana ateş edilmez”şeklindeki itirazları sayesinde kurtuldu. Filozof Gaston Bachelard'ın yanında tez hazırlayarak Sorbonne Üniversitesi'nden ve daha sonra Moskova Bilimler Akademisi'nden felsefe alanında doktor unvanı aldı; felsefe ve estetik profesörü oldu. Almanca, İngilizce, Rusça ve Müslümanlığı benimsedikten sonra da Arapça öğrendi. Garaudy, İslam tasavvurunda ele aldığı birçok konuda Müslüman olduktan sonra da değişmediğini söylediği dünya görüşünü düşüncelerine yansıtmış, içinde bulunduğu yüzyıla ayna tutarak İslam'ı, Batı'nın kitlesel felaketine karşı reçete olarak sunmuştur. Biz çalışmamızda Roger Garaudy'nin İslâm'ın temel konularına ilişkin düşünceleri üzerine duracağız. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, Garaudy'nin, kendi ifadesiyle felakete sürüklenen Batı'ya reçete olarak sunduğu İslam dini ve düşüncesine ilişkin yaklaşımlarını ortaya koymaktır. 1981 yılında peş peşe çıkardığı“İslâm'ın Vadettikleri”ve“Geleceğimizde İslâm Var”başlıklı eserlerinin ardından 1982'de Müslüman olan Garaudy, İslâm'ın insanlığı Allah, insan ve tabiatla yeniden buluşturacağına, böylece dünyaya egemen olan Batı medeniyetini ıslah edip dünyamızı intihardan kurtarabileceğine inanır. Dolayısıyla biz, Fransız bilim insanı Roger Garaudy'nin mevcut birikimiyle, insanlığın içinde bulunduğu krizden çıkmak için çözüm önerisi olarak sunduğu İslam dini ve düşüncesine ilişkin görüşlerini ortaya koymaya çalışacağız. Bunu da öncelikle kendi çalışmalarından hareketle ve imkan nisbetinde döneminin Fransız kültürel ortamındaki diğer düşünürlerin fikirleriyle mukayese ederek yapmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Our thesis, entitled“New research in contemporary Islamic thought in France: the case of Roger Garaudy”, focuses on Garaudy's view of the religion of Islam, of which he was a follower in 1982, as a thinker who closely witnessed of a century of humanity, and its activities in France. Roger Garaudy was born on July 17, 1913 in Marseille. Although his parents professed no religion, Roger converted to Christianity at the age of fourteen“because he thought his life would have meaning”. While a student, he viewed Communism as a system that cared for the poor and joined the youth wings of the Communist Party in 1933 and worked in the party ranks for thirty-seven years. He became famous for his works, lectures and actions and rose in the party. II. He received a medal of gratitude for his heroism during World War II. He was sent to an exile camp in the French colony of Algeria for preparing leaflets protesting the French government's deal with Hitler in the barracks. He lived thirty-three months in prison and a camp life. When he was about to be shot because he had disobeyed the order of the camp officer, he was saved thanks to the objections of the Muslim soldiers of the Ibaziyya sect, saying: "In our faith, we cannot shoot an unarmed person. He is preparing a thesis with the philosopher Gaston Bachelard and obtains a doctorate in philosophy from the University of the Sorbonne and the Moscow Academy of Sciences; He became a professor of philosophy and aesthetics. He learned German, English, Russian and Arabic after adopting Islam. Garaudy reflected his worldview, which he said did not change after becoming a Muslim, on many issues he dealt with in his Islamic conception, and presented Islam as a prescription against the catastrophe of mass of the West, keeping a mirror of the century that he was. In our study, we will be interested in the reflections of Roger Garaudy on the fundamental issues of Islam. The objective of this study is therefore to reveal Garaudy's approaches to religion and the thought of Islam, which he presented as a prescription for the West, drawn into the catastrophe. Garaudy, who became a Muslim in 1982 after his successive works entitled The promises of Islam and Islam in our future, which he published in 1981, believes that Islam will reunite humanity with God, man and nature. , thus reforming the dominant Western civilization and saving our world from suicide. We will therefore try to reveal the point of view of the French scientist Roger Garaudy on the religion and thought of Islam, which he presented as a proposed solution to get out of the crisis in which humanity finds itself. We will try to do so, first of all, from his own works and by comparing them with the ideas of other thinkers of the French cultural milieu of his time.