أحكام الابتداء بالنكرة في ضوء كتاب سيبويه
Sibeveyhi'nin el-Kitab'ı ışığında Mubteda'nın nekireliği / Subject of indefinite provisions in the light of the Sibawayh book
  1. Tez No: 758834
  2. Yazar: WAYSI SAEED WAYSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu Çalışmada, Sîbeveyh'in kitabı ışığında cümleyi nekre ile başlamanın hükümleri ele alınmaktadır. Zira bilindiği gibi Mübteda Müsnned İleyh olmasından ötürü marife olunması gerekmektedir, ancak bazı durumlarda belirsiz/Nekre olarak da gelebilir. Sibeveyh, Mübteda'nın belirsiz olarak geleceği durumları kitabında açıklamaktadır, fakat nahivcilerin bir kısmı onunla hemfikirken bir diğer kısmı ihtilaf etmişlerdi. Bazı nahivciler, nekre ile başlamanın caiz olduğu kırk iki yeri sayarken, Sibeveyh bu alanda bir kural koyarak Nekre ile başlamayı engelleyen durumun sözün anlamını anlamamak veya sözün bir faydası olmamasından ötürü olduğunu belirtmiştir. Dolaysıyla bu durumda Sibevehy cümlenin nekre ile başlamanın tek engel sözü anlamsız kılmasını açıklayınca bu konuyu başkaları tarafından da araştırılabilir hale getirdi.
Özet (Çeviri)
The matter of the research is about Initiation of indefinite provisions in the light of the Sibawayh book, where it´s known that substantially initiation becomes definite because it is subject, but the subject may become indefinite and it's in special cases depends on having useful and it mentioned Sibawayh in his book. Some grammarians agreed on this and the others disagreed with him, even grammarians give permission that subject begins with indefinite in forty-two case but Sibawayh makes a rule in this range that unintelligible meaning or the futility of the sentence is an obstacle to initiation of indefinite because it has no useful application, so the matter provides an opportunity for research and discovery.