Perceived challenges and threats in math settings: Investigating the effects of cognitive reappraisal instructions on math anxiety
Matematik ortamında algılanan zorluklar ve tehditler: Bilişsel yeniden değerlendirme yönergelerinin matematik kaygısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 758840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIKATERINI MICHOU, DOÇ. DR. JENNIE FARBER LANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyadaki tüm kültürlerde ve eğitim sistemlerinde yaygın olarak kabul edildiği üzere matematik kaygısı insanların yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak bahsettiğimiz bu kaygı her zaman olumsuz düşünülmek zorunda değildir. Stres altındayken vücud, meydan okuma veya tehdide karşı tepkisini hazırlamak için“savaş ya da kaç”reaksiyonunu tetikler. Eğer bu stres tepkileri bir araç olarak uyarlanabilir ve nasıl kullanılacağı öğrenilirse, kişiye başarıya giden yolda hırs ve motivasyon sağlayabilir. Yapılan laboratuvar çalışmalarına göre, bilişsel yeniden değerlendirme müdahaleleri, kişilerin kaygı hakkındaki olumsuz düşüncelerini değiştirmelerine yardımcı olmaktadır. Hatta matematik kaygısını azaltarak öğrencilerin matematik performansını iyileştirebilir. Bu deneysel çalışmada, matematik sınavlarından önce uygulanan bilişsel yeniden değerlendirme müdahalelerinin öğrencilerin matematik kaygılarını azaltarak ve başa çıkma kaynaklarını artırarak akademik performanslarını iyileştirip iyileştirmediğini araştırılmıştır. Araştırmaya Türkiye'de kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesinin sosyal bilimler fakültesinde öğrenim gören kırk lisans öğrencisi katılmıştır. Ön-testte 1. Matematik Sınavı'ndan önce katılımcılara matematik kaygısı ve stres değerlendirmeleri ile ilgili anketler dağıtıldı. Son-testte ise katılımcılar rastgele iki koşula atandılar: uygulama veya control grubu. Uygulama grubundaki öğrencilere (n = 26) stresin olumlu etkilerine odaklanılarak (bilişsel yeniden değerlendirme), stresin uyum sağlayıcı bir araç olarak nasıl kullanılabileceği öğretilirken, kontrol grubundaki öğrencilerden (n = 14) stresi görmezden gelmeleri istendi. Matematik sınav kaygısı uygulama grubunda azalırken, kontrol grubunda arttığı ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulundu. Ayrıca bilişsel yeniden değerlendirme materyallerinin öğrencilerin başa çıkma kaynakları ve akademik başarıları üzerinde hiçbir etkisi bulunamadı. Daha fazla araştırma için çalışmanın kısıtlamaları ve çıkarımları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
It's widely accepted in all cultures and educational systems around the world that math anxiety negatively impacts people's lives. However, anxiety is not always negative. When stress increases,“fight or flight”reaction is triggered to prepare our body's response to a challenge or threat. Once you learn how stress responses can be used as an adaptive tool, it provides the student with ambition and motivation on the road to success. According to laboratory studies, cognitive reappraisal interventions can help students to alter their negative thoughts about anxiety. It can even improve students' math performance by reducing math anxiety. In this study, I investigated whether cognitive reappraisal interventions applied before the mathematics exams affect students' mathematics anxiety, perceived coping resources and academic performance. Forty undergraduate students from social sciences department of a non-profit private university in Turkey participated. In the pretest, students completed questionnaires about math anxiety and stress appraisals before Math Exam-1. In the posttest, students were randomly assigned to two conditions: treatment or control. While students in the treatment group (n = 26) were taught how stress can be used as an adaptive tool by focusing on its positive effects (cognitive reappraisal), students in the control group (n = 14) were asked to ignore stress. I found that while math exam anxiety was reduced in the treatment group, it increased in the control group, but this difference wasn't statistically significant. No effect on students' coping resources and academic achievement found. Limitations and implications for further research are discussed.