Uzaktan eğitimde okul yöneticilerinin demokratik tutum ve davranışları ile öğretmen motivasyonları arasındaki ilişkilerin değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relations between the democratic attitudes and behaviors of school headquarters and their motivations in distance education in terms of variables
- Tez No: 758839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOMAYYEH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eğitim ve öğretim insanlığın varoluşu ile başlamış olup, günümüze kadar birçok yeniliklere uğramıştır. İlk eğitim bireylerden, yani eğitimcilerden alınırken, yazının icadı ile kitaplara, yani yazılı materyallere doğru bir yükseliş göstermiştir. Günümüzde ise eğitimin içerisinde teknoloji yer edinmeye başlamıştır. Bu gelişim eğitimciler ile bilgisayarlar olarak devam etmektedir. Bilgisayarlar aktif kullanılarak, yazılı materyaller artık günümüz teknolojisi ile zenginleşmek zorunda kalmıştır. Şu an akla gelen“Robotlar öğretmenlerin yerini alabilir mi?”sorusuna benzer olarak ortaya çıkan, bu yazılı kaynaklar da eğitimcilerin yerini alabilecek mi sorusunu düşündürmeye başlamıştır. Yaklaşık üç asırdır gerçekleştirilen uzaktan eğitim Türkiye' ye ise iki asır kadar sonra gündem konusu olmuş̧ ve gerekliliği kısa süre içerisinde anlaşılmıştır. Uzaktan eğitim öğrenen, öğreten ve öğrenme kaynakları arasındaki sınırlılıkları ortadan kaldırmaya çalışan, bunu gerçekleştirebilmek için mevcut teknolojileri pragmatist bir yaklaşımla kullanan disiplinler arası bir alandır (Bozkurt, 2017). Günümüzde yaşadığımız pandemi dönemi ile eğitim öğretimde birçok kavram zorunlu değişiklilere uğramıştır. Bu değişikliklerin en büyük etkeni tüm düzey seviyelerinin uzaktan eğitime zorunlu geçişişidir. Bu araştırmada, uzaktan eğitimde yöneticilerin öğretmenlere sağladığı motivasyon etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmış olup, özel okul ve devlet okulunda çalışan farklı branşlardan 403 öğretmene Okul Yöneticilerinin Demokratik Tutum ve Davranışları Ölçeği ve Öğretmen Motivasyonu ölçeği uygulanmıştır. Her düzey öğretmeninin uzaktan eğitimi gerçekleştirirken ihtiyaç duyduğu motivasyon ve destek farklılık göstermektedir. Bu araştırma, uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin nelere ihtiyaçları olduğu, okul yöneticisinin rolü ve öğretmeni ile nasıl bir iletişim içinde olması gerektiği gibi birçok sorunun cevabını açıklığa kavuşturmuştur. Uzaktan eğitimin faydaları doğrultusunda; örgün eğitim ve uzaktan eğitim harmanlamış bir öğrenme yöntemi ile devam edecektir. Sonraki dönemler için, uzaktan eğitimde okul yöneticilerinin öğretmen motivasyonuna etkisi konusunda boşlukların tespiti ve bu boşlukların giderilmesi için bizlere ışık tutacaktır. Çünkü bir eğitimde öğrenmeyi öğretmen sağlar. Öğretmen motivasyonu ne kadar yüksek olursa, sınıf ortamına yansıttığı enerji de o kadar yüksek, öğrenme o kadar çeşitli ve kalıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Education and training started with the existence of humanity and has undergone many innovations until today. While the first education was taken from individuals, namely educators, with the invention of writing, it showed a rise towards books, that is, written materials. Today, technology has begun to take its place in education. This development continues as educators and computers. By using computers actively, written materials had to be enriched with today's technology. The question that comes to mind right now is“Can robots replace teachers?”Similar to the question of whether these written sources can take the place of educators, it started to make us think. Distance education, which has been carried out for about three centuries, became a topic of agenda for Turkey two centuries lateŗ and its necessity was understood in a short time. Distance education is an interdisciplinary field that tries to eliminate the limitations between learning, teaching and learning resources, and uses existing technologies with a pragmatist approach to achieve this (Bozkurt, 2017). With the pandemic period we live in today, many concepts in education have undergone compulsory changes. The biggest factor in these changes is the compulsory transition of all levels of education to distance education. In this study, it is aimed to investigate the motivational effect of administrators on teachers in distance education. In the research, the survey model, which is one of the quantitative research methods, was used, and the School Administrators' Democratic Attitudes and Behaviors Scale and Teacher Motivation Scale were applied to 403 teachers from different branches working in private and public schools. The motivation and support that teachers of all levels need while performing distance education varies. This research has clarified the answers to many questions such as what teachers need in the distance education process, the role of the school administrator and how he should communicate with his teacher. In line with the benefits of distance education; formal education and distance education will continue with a blended learning method. For the following periods, it will shed light on determining the gaps in the effect of school administrators on teacher motivation in distance education and eliminating these gaps. Because the teacher provides learning in an education. The higher the teacher's motivation, the higher the energy it reflects on the classroom environment, the more varied and permanent the learning will be.