Yeşil teori bağlamında enerji dönüşümü: Almanya örneği (1970-2020)
Energy transformation in the context of green theory: Case of Germany (1970-2020)
  1. Tez No: 758854
  2. Yazar: EMİNE YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME TELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Doğanın yalnızca bir parçası olan insan, çevresini etkilemekte aynı şekilde çevresi tarafından da etkilenmektedir. Özellikle, Birinci Sanayi Devrimi'nden bu yana insanlığın doğal süreçlere müdahalesinin aşırı artması, ekonomik büyümenin hızlanması, yeni teknolojilerin ortaya çıkması, nüfus artışıyla doğru orantılı olarak enerji ve kaynakların hızlı tüketilmesi, çevrenin kirletilmesi ve iklim değişikliği gibi sorunlar, çevreye olan ilginin ve kaygının artmasına neden olmuştur. 1960'ların sonu, 1970'lerin başlarından itibarense, çevrenin korunması, iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma vb. konular önemli birer gündem maddeleri olarak uluslararası ortamda tartışılmaya başlanmıştır. Çevre konusunda başlayan uluslararası kaygılar neticesinde, çevre ve çevreye dair konulara Uluslararası İlişkiler (Uİ) disiplininde de yer verilmeye başlanmıştır. Başlangıçta, Uİ'de çevreye dair konular, sosyal düşünceler olarak görülmüştür. Ancak, Soğuk Savaş'ın bitmesiyle gerek uluslararası siyasi sistemin değişimi gerekse sistemde daha özgürlükçü anlayışların meydana çıkması ile birlikte, yeşil teori disiplinde çevre sorunları için önemli bir yer edinebilmiştir. Yeşil teori, insanı merkeze alan (antropocentric) etiği kabul etmemektedir. Uİ disiplininde çevre merkezli (ecocentric) anlayışı benimseyen yeşil teori, sürdürülebilir bir dünyanın varlığı için her ülkenin çevre konusunda üzerine düşeni yapmasını beklemektedir. Bu amaçla tezde vaka analizi olarak ele alınan Almanya, özellikle 1970'li yıllardan itibaren çevre konusunda derin kaygılar duymakta, enerjisini dönüştürebilmek, yenilenebilir enerji kaynakları temelli bir ekonomi kurabilmek amacıyla adımlar atmakta ve birçok ülkeye enerji dönüşüm sürecinde örnek olmaktadır. Örneğin, 2011 yılında Almanya enerji politikalarında artık daha hızlı ve köklü değişimleri öngörebilmek amacıyla, enerji dönüşümü (Energiewende) politikasını kabul etmiştir. Bu tez, yeşil teori bağlamında ele alınacaktır. Tezde, ele alınan Almanya örneği ile ekonomik olarak büyümesini sağlamış, sanayileşmesini tamamlamış bir devletin, insanın refahını korurken aynı doğrultuda doğanın sürdürülebilirliğini de koruyabileceği, yenilenebilir enerji kaynaklarının beklenenden daha az maliyetle ve daha fazla uygulanabileceği gösterilecektir. Ayrıca, Almanya'nın enerji dönüşümü politikasında öncü bir ülke olma konumunu artık yumuşak güç olarak kullanıldığına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The human who is only part of the nature, affected the environment and also affected by the environment too. Especially, since First Industrial Revolution excessive human intervention in natural processes, acceleration of economic growth rate, appear new generation technology, with the direct proportion of population increase, depletion of energy and sources swiftly, pollution of the environment and problems like climate change caused to increase of anxiety and concern of the environment. In the late of 1960's and in the beginning of 1970's, the subjects like protection of environment, climate change and sustainable development etc. started to be discussed as an important items of the agenda in the international environment. As a result of international concerns about the environment, environment and environmental issues started to be included in dicipline of International Relation (IR). In the beginning, environmental issues were seen as social considerations in IR. However, with the end of the Cold War, both the change of the international system and the emergence of more liberal understandings in the system, green theory has gained an important place in the discipline for environmental issues. Green theory rejects human-centered (antropocentric) ethics. The green theory, which adopts an environmentally centered (ecocentric) approach in the IR discipline, expects each country to do its part in the environment for the existence of a sustainable world. For this purpose, Germany, which is considered as a case study in the thesis, has deep concerns about the environment, especially since the 1970s, takes steps to transition its energy, establish an economy based on renewable energy resources, and sets an example for many countries in the energy transition process. For example, in 2011, Germany adopted the energy transition (Energiewende) policy in order to foresee faster and more radical changes in its energy policies. The thesis will be discussed in the context of green theory. In the thesis, it will be shown that a state that has grown economically and completed its industrialization, with the example of Germany, could protect the sustainability of nature in the same direction while protecting human welfare, and that renewable energy sources could be applied at a lower cost and more than expected. . In addition, it will be mentioned that Germany's position as a leading country in energy transition policy is now used as a soft power.