Demokratikleşme endeksleri açısından hükümet sistemleri analizi
An analysis of political systems in according to democratization indicies
  1. Tez No: 758866
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖRKEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 692
Özet
Hükümet sistemleri demokratikleşme ilişkisi konusunda yapılan tartışmalar iki temel eksende yürütülmektedir. Bunlardan ilki kuramsal bakış açısı ile hükümet sistemlerinin getirdiği anayasal yetki ve ilişki biçimlerini merkeze alarak bu sistemlerin demokratik süreçlere olan yansımasını incelemektedir. İkinci yaklaşım daha ölçülebilir ve sistemsel veriler ışığında hükümet sistemlerinin demokratikleşme bağlamındaki konumlarını karşılaştırmalı bir bakış açısı ile analiz etmektedir. Tez çalışması ülkemizde de son yıllarda sıklıkla tartışılan demokratikleşme endeksleri ile hükümet sistemleri arasında bir ilişki olup olmadığını, bu alandaki başlıca endeksleri esas alarak, değişkenler temelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Freedom House, V-Dem, Economist gibi başlıca izleme ve değerlendirme kuruluşlarının endeks hesaplama yöntemleri ile gerçekleşen hükümet sistemlerinin demokrasi ile ilişkisinin olup olmadığı analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Our Discussions on the relationship between government systems and democratization are carried out on two main axes. The first of these examines the reflection of these systems on democratic processes by focusing on the constitutional authority and relationship forms brought by the government systems with a theoretical perspective. The second approach analyzes the positions of government systems in the context of democratization with a comparative perspective in the light of more measurable and systemic data. The thesis study aims to examine whether there is a relationship between democratization indices and government systems, which have been discussed frequently in our country in recent years, on the basis of variables, based on the main indices in this field. The index calculation methods of major monitoring and evaluation institutions such as Freedom House, V-Dem, and Economist will analyze whether the actual government systems have a relationship with democracy.