Sınıf öğretmenlerinin çoklu temsillere yönelik görüşleri ve çoklu temsil kullanımları
Classroom teachers' opinions and uses on multiple representations
- Tez No: 758893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çoklu temsiller genellikle aynı bilginin birden fazla yolla (sözel ve matematiksel) temsil şeklinde ifade edilmesi olarak bilinir. Matematik öğretiminde ve öğreniminde çoklu temsilleri kullanma yeteneği, öğrencilerin matematik problemini çözmelerine yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı; çoklu temsillerin nasıl algılandığını sınıf öğretmenlerinin görüşlerine ve örnek uygulamalarına göre ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemine göre tasarlanan araştırmaya 2019-2020 eğitim öğretim yılında Elazığ ilinde görev yapan 22 sınıf öğretmeni katılmıştır. Literatür taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanarak öğretmenlerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler üzerinde içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin genel olarak farklı temsil türlerini sıklıkla kullandıkları belirlenmiştir. Kullanılan çoklu temsillerin derslere göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Öğretmenlerin ders anlatımlarında özellikle soyut kavramları anlatmada farklı materyaller resim, şekil, grafik ve sesli materyaller kullanarak dersleri anlaşılır ve zevkli hale getirmeye çalıştıkları sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin çoklu temsilin birçok çeşidini derslerinde kullandıkları ve teknolojik araçları sıklıkla kullandıkları görülmüştür. Öğretmenler çoklu temsil kullanımının yararlı olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenlerin en fazla matematik dersinde çoklu temsili kullandıkları fakat ders kitaplarında çoklu temsillere yeteri kadar yer verilmediği görüşüne sahip oldukları tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğretmenlerin çoklu temsilleri soyut kavramları somutlaştırması, dersi keyifli hale getirmesi, farklı öğrenme yöntemleri içermesi, zamandan tasarruf sağlaması, öğrencilerin anlama seviyelerine göre konuları anlamlandırması, konuyu basitleştirmesi ve sadeleştirmesinden dolayı kullandıkları sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Matematik, çoklu temsil kullanımı, problem çözme, öğretmen görüşleri 2022, 92 Sayfa
Özet (Çeviri)
Multiple representations are generally known as representations of the same information in more than one way (verbal and mathematical). The ability to use multiple representations in teaching and learning mathematics can help students solve math problem. The aim of this study is to reveal how multiple representations are perceived by classroom teachers according to teacher views. 22 classroom teachers working in the province of Elazig participated in the study, which was designed according to the qualitative research method. A semi-structured interview form was prepared in line with the literature review and expert opinions. Content analysis technique was used in the analysis and interpretation of the data collected from the participants using the semi-structured interview form. It has been determined that the teachers participating in the research frequently use different types of representation in general. It has been observed that the multiple representations used differ according to the courses. It was concluded that the teachers tried to make the lessons understandable and enjoyable by using different materials, pictures, shapes, graphics and audio materials, especially in explaining abstract concepts. It has been observed that teachers use many types of multiple representation in their lessons and frequently use technological tools. Teachers stated that the use of multiple representations is beneficial. It has been determined that the teachers mostly use multiple representations in mathematics lessons, but they have the opinion that multiple representations are not included enough in the textbooks. In addition, it was concluded that teachers use multiple representations because they embody abstract concepts, make the lesson enjoyable, include different learning methods, save time, make sense of the subjects according to the students' understanding levels, and simplify and simplify the subject. KEYWORDS: Mathematics, use of multiple representations, problem solving, teacher opinions 2022, 92 pages.