The impact of ownership structure as a corporate governance mechanism on earning quality in the jordanian banks listed in the amman stock exchange (ase)from (2009 – 2019)
Amman menkul kıymetler borsası'nda (ASE) kote edilen ürdün bankalarındakurumsal yönetim mekanizması olarak mülkiyet yapısının kazanç kalitesine etkisi(2009 – 2019)
- Tez No: 758892
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çıkar çatışması problemi, şirketlerde yönetim ve mülkiyet arasındaki ayrımdan kaynaklanmaktadır. Böylece, şirketin temsilcileri hisse sahiplerine pahasına kişisel servetlerini en yüksek seviyeye çıkarmak üzere belirli eylemler uygularlar. Bunun neticesinde, ilgili tarafların liderlik ettiği çeşitli girişimler, kazanç yönetimi uygulamalarını kısatlmak için önleyici kontrol araçları olarak kurumsal yönetim kurallarını ve mülkiyet yapılarını tavsiye etmiştir. Bu sebeple, bu çalışma, 2009'dan 2019'a kadar Amman borsasında işlem gören Ürdün bankalarında raporlanan kazançların niteliğini yükseltmek için kazanç yönetimi faaliyetlerini tahfif etme ve azaltmada iç kurumsal yönetim olarak sahiplik yapısının etkisini incelemeyi hedeflemektedir. Esas olarak fonksiyonel araştırma paradigmasını kullanan bu tez, bankaların rapor ettiği kazançların kalitesini yükseltmek için kazanç yönetimi uygulamalarını azaltmada mülkiyet yapısı kategorilerinin rolünün takip edilmesinin etkinliğini değerlendirmek için nesnelci araştırma konumlarını kullanır. Objektif bakışa göre, 2009'dan 2019'a kadar olan ikincil veriler, Amman Borsası'nda listelenen 14 bankadan oluşan bir örneklemde İhtiyari Kredi Zarar Karşılığı modeli tarafından tahmin edilen kazanç yönetimi faaliyetleri olgusu ile mülkiyet yapısı kategorileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. GLS regresyon analiz bulguları, (normallik, çoklu doğrusallık, değişen varyans ve otokorelasyon) varsayımlarının test edilmesinden sonra, yönetim sahipliğinin kazanç yönetimi hareketlerinde önemli bir pozitif izlenimin olduğunu ortaya koymaktadır, bu da yönetimsel mülkiyetin bankaların rapor edilen kazançlarının niteliğini azalttığı anlamına gelmektedir. Tersine, aile mülkiyeti, aile sahipliğinin EM uygulamalarını azalttığı ve bankaların rapor edilen kazançlarının niteliğini geliştirdiği kazanç yönetimi hareketlerinde önemli bir negatif tesir göstermektedir. Sahiplik derişimi, kurumsal ve yabancı mülkiyet, kazanç yönetimi hareketlerinde önemsiz negatif etki ve bankaların rapor edilen kazançlarının niteliği üzerinde önemsiz olumlu etki gösterdi.
Özet (Çeviri)
When management and ownership in enterprises are separated, a conflict of interest occurs as it motivaes firm agents to undertake activities aimed at maximising personal wealth at the expense of shareholders. As a result, a variety of initiatives spearheaded by interested parties proposed CG codes and ownership structures as preventive means of control to avoid earnings management methods from becoming excessive. Hence, the purpose of the study aims to investigate the impact of ownership structure as internal CG mechanism in moderating and reducing EM activities to improve the quality of reported earnings of the Jordanian banks listed on the Amman Stock Exchange from 2009 to 2019. Utilising the functionalist research paradigm as the basis, this study employed objectivism research views to evaluate the effectiveness of monitoring the function of ownership structure categories in constraining (EM) activities to enhance the quality of banks' reported earnings. From an objectivist perspective, a set of secondary data from 2009 to 2019 examines the relationship between ownership structure categories, and earnings management activities phenomenon estimated by the Discretionary Loan Loss Provision model for a sample of 14 banks listed in the (ASE). In this regard, the selected primary categories included blockholder ownership, managerial ownership, institutional ownership, foreign ownership and family ownership to evaluate the ownership structure-monitoring role. Further analysis of The Generalized Least Squares (GLS) regression model and the results revealed a significant positive impact of managerial ownership on EM activities after testing for normality, multicollinearity, heteroscedasticity and autocorrelation. This implies that the quality of banks' reported earnings has deteriorated. On the contrary, family ownership shows a significant negative influence on EM activities, which implies family ownership, mitigated (EM) practices and improves the quality of banks' reported earnings. Blockholder ownership, institutional and foreign ownership showed a non-significant negative imoact on EM activities and a nonsignificant positive impact on the quality of banks' reported earnings.