A comparative analysis of major Russian cyber attacks in the post-Cold War era
Soğuk Savaş sonrası dönemde büyük Rus siber saldırılarının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 758929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modern dünyada, kamusal ve kişisel çıkarların türlü siber saldırılardan hatta siber savaştan korunması, hayati bir önem taşımaktadır. Devlet ve devlet-dışı aktörler, sanal ortamda sürdürülecek konvansiyonel olmayan savaşların, makul inkâr edilebilirlik sayesinde hayli kar getireceğine giderek daha çok ikna olmaktadır. Bu çerçevede mevcut tez, Rusya Federasyonu tarafından Soğuk Savaş sonrası dönemde gerçekleştirilen büyük siber saldırıları kıyaslamaktadır. Söz konusu saldırıların hedefi Çeçen ayrılıkçılar, Estonya, Gürcistan, Litvanya, Kırgızistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri'dir. Değerlendirmede esas alınan kriterler; mevzubahis saldırıların arkasındaki nedenler, saldırıların türleri, saldırıları gerçekleştiren aktörler, saldırıların yarattığı etki ve saldırıların tetiklediği ulusal ve uluslararası seviyede önlemlerdir. Rusya'nın gerçekleştirdiği saldırılar, zamanla evrilen Rus ulusal güvenlik stratejisi ile bundan devşirilen ve hibrit savaş temelli siber güvenlik stratejisi çerçevesinde yorumlanmaktadır. Çalışma, seçilmiş vakalar üzerinden ilerleyen nitel, betimsel ve karşılaştırmalı bir araştırma olup İngilizce, Türkçe ve Rusça ikincil kaynaklara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world, it has become essential to safeguard public and personal interests against various forms of cyber attack, and even cyber warfare. State and non-state actors find it increasingly profitable to wage an unconventional war in virtual space and to enjoy plausible deniability. Accordingly, this thesis compares and contrasts major cyber attacks instigated by the Russian Federation in the post-Cold War era against the Chechen insurgents, Estonia, Georgia, Lithuania, Kyrgyzstan, Ukraine and the USA. The evaluation is based on the reasons behind these attacks, types of attacks, actors involved in these attacks, the impact they caused and countermeasures it triggered at the national and international levels. Russia's cyber attacks are interpreted against the background of an evolving national security strategy and the accompanying cyber security strategy grounded in hybrid warfare. It is a qualitative, descriptive and comparative research based on selected cases and it relies on secondary resources published in English, Turkish and Russian.