Cybersecurity competition among great powers - A case of U.S. and Russia
Büyük güçler arasında siber güvenlik rekabeti - ABD ve Rusya örneği
  1. Tez No: 913395
  2. Yazar: JUMA MDİMU RUGINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasındaki siber güvenlik rekabetini inceleyerek, anarşik bir siber alan içerisindeki devlet ve devlet dışı aktörlerin karmaşık etkileşimlerini ele alıyor. Çalışmanın temel amacı, tarihsel rekabetler, güç dinamikleri, karşılıklı güvensizlik ve sosyal normların bu rekabeti nasıl yönlendirdiğini ve ulusal siber güvenlik stratejilerini nasıl şekillendirdiğini analiz etmektir. Ayrıca, devlet dışı aktörlerin ABD-Rusya siber etkileşimleri ve politika oluşturma üzerindeki etkileri de araştırılmaktadır. Araştırma, nitel bir vaka çalışması yaklaşımıyla karşılaştırmalı analiz yöntemini benimseyerek, ilgili literatür, resmi açıklamalar, politika belgeleri ve uzman görüşleri gibi kaynaklardan yararlanmaktadır. Bulgular, siber uzayın anarşik yapısının siber silahlanma yarışlarını hızlandırdığını, yanlış hesaplama risklerini artırdığını ve küçük devletler ile devlet dışı aktörlerin büyük güçlere meydan okumasını mümkün kıldığını ortaya koymaktadır. Tarihsel rekabetler ve ulusal kimlikler, siber faaliyetlerin yorumlanmasını şekillendirerek propagandayı körükler ve çok taraflı iş birliğini engeller. Yabancı siber faaliyetlerin güvenlikleştirilmesi, agresif siber güvenlik politikalarına kamu desteğini artırırken, özellikle demokratik ülkelerde sivil özgürlükler konusunda endişelere yol açmaktadır. Özel siber güvenlik şirketleri gibi devlet dışı aktörler, egemenlik sınırlarını bulanıklaştırırken ulusal politikaları etkileyip yeniliği teşvik eder ve kamu-özel ortaklıklarını güçlendirir. Ancak bu durum, gözetim ve veri mahremiyetiyle ilgili sorunları da beraberinde getirir. Çalışma, siber uzayda merkezi bir yönetişim eksikliğinin çatışmaları ve güvensizliği derinleştirerek uluslararası iş birliğini engellediğini vurgulamaktadır. Atıf zorluklarını çözmek, çeşitli aktörlerin rollerini tanımlamak ve güvenlik önceliklerini küresel bağlantılarla dengelemek için iş birliği çerçevelerine ihtiyaç olduğunu belirtmektedir. Neorealizm, İnşacılık ve Kopenhag Güvenlik Çalışmaları Okulu perspektiflerini içeren bu araştırma, ABD-Rusya siber güvenlik rekabetinin küresel siber istikrar üzerindeki etkilerini anlamayı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the cybersecurity competition between the United States and Russia, highlighting the complex interactions between state and non-state actors within an anarchic cyber domain. The primary objective is to analyze how historical rivalries, power dynamics, mutual mistrust, and socially constructed norms drive this competition and shape national cybersecurity strategies. Additionally, the research explores the roles of non-state actors in influencing the trajectory of U.S.-Russia cyber interactions and policy-making. The research adopts a qualitative case study approach with comparative analysis, drawing on a range of relevant materials, including literature, official statements, policy documents, and expert insights. The findings reveal that the anarchic nature of cyberspace accelerates cyber arms races, increases risks of miscalculation, and enables smaller states and non-state actors to challenge major powers. Historical rivalries and national identities shape interpretations of cyber activities, fueling propaganda and hampering multilateral cooperation. The securitization of foreign cyber activities enhances public support for aggressive cybersecurity policies but raises concerns about civil liberties, particularly in democratic states. Non-state actors, including private cybersecurity firms, blur sovereignty boundaries while influencing national policies, driving innovation, and fostering public-private partnerships. However, this dynamic also raises concerns about surveillance and data privacy. The study concludes that the absence of centralized governance in cyberspace exacerbates conflicts and mistrust, hindering international cooperation. It emphasizes the need for collaborative frameworks to address attribution challenges, define roles for diverse actors, and balance security imperatives with global connectivity. By incorporating perspectives from Neorealism, Constructivism, and the Copenhagen School of Security Studies, the research provides a comprehensive understanding of U.S.-Russia cybersecurity competition and its implications for global cyber stability.