Türkiye'deki gayrimenkul yatırım ortaklıklarının performansında çeşitlendirmenin etkisi
The effect of diversification on the performance of real estate investment trusts in Turkey
- Tez No: 758944
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ, DOÇ. DR. YENER COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO) kollektif yatırım şirketi olarak hem yatırımcılar hem de ülke ekonomisi açısından önemli kurumlardır. Her ülkede farklı kuruluş şartları ve mevzuat hükümlerine tabi olsalar da, en temel amaçları küçük birikimleri bir araya getirip büyük gayrimenkul projelerine yatırım yapılmasını sağlamaktır. GYO'ların konuttan arsaya, turizmden ticariye, AVM'lerden otele kadar yatırım yapabileceği birçok yatırım olanağı söz konusudur. Bu anlamda hangi gayrimenkule ne kadar yatırım yapılacağı sorusu çeşitlendirme kavramını ortaya çıkarmaktadır. Buradan yola çıkarak bu çalışmanın amacı, Türk GYO'larının performansında mülk çeşitlendirmesinin etkisini araştırmaktır. Bu çerçevede Türkiye'de faaliyet gösteren 18 GYO'nun 2013Q1-2021Q1 dönemi için panel veri analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, mülk türü çeşitlendirmesinin Türk GYO'larının performansında sadece özsermaye karlılığı (ROE) üzerinde pozitif etkisine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a collective investment company, real estate investment trusts (REIT) are important institutions for both investors and the country's economy. Although they are subject to different establishment conditions and legislative provisions in each country, their main purpose is to bring together small savings and invest in large real estate projects. There are many investment opportunities that REITs can invest in, from housing to land, from tourism to commercial, from shopping malls to hotels. In this sense, the question of how much to invest in which real estate reveals the concept of diversification. Based on this, the aim of this study is to investigate the effect of property diversification on the performance of Turkish REITs. In this framework, panel data analysis was conducted for the period 2013Q1-2021Q1 of 18 REITs operating in Turkey. According to the results obtained, property type diversification has only a positive effect on the performance of Turkish REITs on return on equity (ROE).