Matematiksel etkinliklerin uygulama sürecini etkileyen faktörlere dair akademisyen ve öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of academicians and teachers on the factors affecting the application process of mathematical activities
  1. Tez No: 758945
  2. Yazar: ÇİÇEK KARABİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, matematiksel etkinliklerin uygulama sürecini etkileyen etkenlerin öğretmen ve akademisyenler tarafından nasıl algılandığının ve uygulamaya yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projenin (Proje no: 119K773) verilerinden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğretmenlere ve akademisyenlere projede yer alan etkinlik konusu ve uygulamaları ile ilgili açık uçlu soruların yer aldığı online ve yüz yüze çalıştaylar yapılmıştır. Veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Katılımcıların vermiş oldukları cevaplar doğrultusunda her bir soru için kod ve kategoriler oluşturulmuştur. Yapılan analizler, öğretmenlerin ve akademisyenlerin etkinlik uygulamaya yönelik çeşitli bakış açılarının olduğunu ve yer yer cevapların farklılaştığını göstermektedir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenler ile akademisyenlerin etkinlik uygulamada belirttikleri sorunların kısmen uyuştuğu ve uyuşmayan kısımların etkinlik öncesi kısımlarında ve genelde öğretmen kaynaklı olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin ifade ettikleri sorunların çoğunun öğrenci kaynaklı olduğu belirlenmiş olup öğretmenlerin çözüm önerilerinin etkinlik ve öğretmen rollerine yoğunlaşması dikkat çekicidir. Etkinlik değerlendirme kısmında öğretmenlerin üzerinde durmadıkları ancak akademisyenlerin bu konuda oldukça sorun ve önerileri dile getirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine how the factors affecting the application process of mathematical activities are perceived by teachers and academicians and their views on the application. In this study, the data of a project supported by TUBITAK (Project no: 119K773) was used. As a data collection tool, online and face-to-face workshops were held with open-ended questions about the activity topic and practices in the project for teachers and academics. The data were subjected to content analysis. In line with the answers given by the participants, codes and categories were created for each question. The analyzes show that teachers and academicians have various perspectives on the implementation of the activity and that the answers differ from place to place. According to the findings obtained from the research, it was seen that the problems stated by the teachers and academicians in the activity implementation partially matched, and the parts that did not match were seen in the pre-activity parts and generally due to the teacher. In addition, it has been determined that most of the problems expressed by the teachers are student-related, and it is remarkable that the solution suggestions of the teachers focus on the activities and teacher roles. In the activity evaluation part, it was seen that the teachers did not focus on it, but the academicians expressed quite a lot of problems and suggestions on this subject.