Stabilization of expansive soils using lime, cement and flyash
Şişen zeminlerin kireç, çimento ve uçucu kül kullanarak stabilizasyonu
- Tez No: 75896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇOKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sayfa Killi zeminlerin şişmesi inşaat mühendislerine ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu problemi kontrol edebilmek için bir çok çözüm metodları önerilmiştir. En yaygın metod kireç, çimento ve uçucu kül gibi stabilizasyon maddeleri kullanmaktır. Bu tez çalışmasında şişen zemin-kireç, şişen zemin- çimento, şişen zemin-uçucu kül sistemlerinin bir değerlendirilmesi sunulmaktadır. Kireç ve çimento zemine 0' dan yüzde 8'e kadar eklendi. Soma (C Sınıfı) ve Tunçbilek (F Sınıfı) uçucu külleri 0' dan yüzde 25'e kadar eklendi. Dane dağılımı, kıvam limitleri, kimyasal bileşim, mineralojik bileşim, şişme potansiyeli, şişme hızı ve şişme basıncı elde edilen özelliklerdir. Uçucu kül eklenmiş numunelere, sonrasında şişme yüzdesi ve şişme basıncı testlerine tabi tutulmak üzere, 7 ve 28 günlük kür uygulanmıştır. Tüm katkılar, stabilizatör ve kür süresi arttıkça düşen şişme yüzdesi ve şişmebasıncı üzerinde dikkate değer düzeyde azalmaya neden olmuştur. Stabilizatör yüzdesi ve kür süresi arttıkça şişme hızı artmıştır. Genel olarak yüzde 25 Tunçbilek uçucu külü katkısı şişen zeminlerin stabilizasyonunda en etkili olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Heave of clayey soils pose a difficult problem to civil engineers. Several methods are usually suggested to control this problem. The most common method is the addition of stabilizing agents, such as lime, cement, and fly ash. An evaluation of the expansive soil-lime, expansive soil-cement, and expansive soil-fly ash systems is presented in this thesis study. Lime and cement were added to the soil at 0 to 8 percent. Soma (Class C) and Tunçbilek (Class F) fly ashes were added to the soil at 0 to 25 percent. The properties obtained were the grain size distribution, consistency limits, chemical composition, mineralogical composition, swelling potential, rate of swell, and swell pressure. Fly ash added specimens were cured for 7 days and 28 days, after which they were subjected to swelling potential and swell pressure tests. All the admixtures caused remarkable reduction on the swellpercent and swell pressure, which decreased with increasing percent stabilizer and curing time. The rate of swell increased with increasing percent stabilizer and curing time. Generally, 25 percent Tunçbilek fly ash addition is found to be most effective in stabilizing heave of expansive clays.