Action schemas: Understanding the social-cognitive skills of deaf adults through action-based units of cognition
Eylem şemaları: Sağır yetişkinlerin sosyal-bilişsel becerilerini eylem-odaklı bilişsel birimlerle anlamak
- Tez No: 758990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCAS THORPE, DR. ÖĞR. ÜYESİ JEDEDIAH WILFRED PAPAS ALLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez eylem-odaklı teorik yaklaşımları, eylem-odaklı kavramsal araçlar tanımlayarak zihin okuma gibi sosyal-bilişsel becerilerin gelişimini anlamak için kullanmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde zihin okuma gelişimine ve özellikle bu gelişimin dil gelişimiyle olan bağlantısı hakkındaki deneysel literatüre ve ayrıca eylem-odaklı teorik yaklaşımların genel argümanlarına bakılmaktadır. İkinci bölüm, gelişim sürecinde sistemleşmiş bir dile erişimleri olmadıkları için başka insanların zihinsel durumlarına refere edebilecek kelime dağarcığına sahip olmayabilecek eğitimsiz bir sağır topluluğuyla yapılan orijinal bir deneysel çalışmayı sunmaktadır. Bu çalışma hem sağır hem işiten yetişkinlerin“yanlış inanış”testini kolaylıkla geçememesi bulgusunu desteklemiştir. Ayrıca bu testin geçilebilmesinde dilin rolünü de kısmen desteklemiştir. Tezin geriye kalanı bu gibi bulguları eylem-odaklı bir bağlam içerisinde yeniden yorumlamaya yarayabilecek kavramlar tanımlamaya odaklanmıştır. Üçüncü bölüm“eylem şemaları”kavramını bilişsel süreçleri modellemeye yarayabilecek etkileşimsel ve antisipatif süreçler olarak tanımlar. Bu tanım bütün bilişsel süreçlere uygulanabilir ve özellikle gelişimsel süreçleri modellemekte güçlüdür. Dördüncü bölüm ikinci bölümde sunulan deneysel bulguları ve literatürdeki benzer bulguları eylem şemalarını kullanarak yeniden yorumlar. Sonuç olarak, eylem şemaları gibi kavramsal araçlar deneysel bulguları eylem-odaklı bir yaklaşım içerisinde yeniden yorumlamak için faydalı olabilir ve bu da gelişimsel süreçler hakkında yeni yaklaşımlar geliştirmeye yarayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to apply action-based theoretical approaches to cognition to the empirical literature on the development of social-cognitive skills like mindreading through characterizing conceptual tools that can help interpret empirical findings. The first chapter looks at the empirical literatures on mindreading development, especially in relation to language development, as well as the arguments of action-based theoretical approaches to cognition in general. The second chapter presents an original empirical study conducted with an uneducated deaf population who did not have access to conventionalized language during development and can present an interesting case of adults without mentalistic vocabulary. The findings generally support the literature that many uneducated adults, both deaf and hearing, have difficulties with passing the false belief test, and partially support the role of language in this development. The rest of the thesis aims to characterize conceptual tools that can be used to reinterpret such findings within an action-based framework. Chapter three defines the notion of“action schemas”as interactive and anticipative processes that can be applied in a general way across cognition and are especially powerful in modeling development. Chapter four reinterprets empirical findings presented in chapter two as well as other related findings in the literature through the lens of action schemas. Overall, it is argued that conceptual tools like action schemas can be beneficial for reinterpreting empirical findings within an action-based framework, which can then provide novel accounts of developmental processes.