Proje yönetiminde etkin insan kaynağı dağıtımı için bir veri zarflama analizi yaklaşımı
A data envelopment analysis approach for efficient human resource allocation in project management
- Tez No: 758991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TUNCER ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tüm organizasyonlar mevcut kaynaklarını en iyi şekilde kullanıp verimliliklerini yüksek tutmak isterler. Kurumlar ve şirketler fonksiyonlarını yerine getirebilmek için öncelikli olarak işgücü kaynağına ihtiyaç duyarlar. Organizasyon içerisindeki mevcut insan kaynağının birimlerin ihtiyaçlarına uygun dağıtılması oldukça önemlidir. Uygun dağıtım olmadığı durumlarda işlerin bir kısmının şirketi zarara uğratacak şekilde geciktiği, diğer bir kısmının ise gereksiz kaynak kullandığı gözlemlenmektedir. Tez kapsamında araştırma ve geliştirme faaliyetleri icra eden bir teknoloji firmasında yürütülmekte olan bir projede etkin insan kaynağı dağıtımı problemi ele alınmıştır. Projeyi yürüten iş gücünün çoğu şirketin kadrolu personelidir. Ayrıca dönemsel iş yükününün dengelenmesi amacıyla farklı firmalardan taşeron personel kiralama yoluna da gidilmektedir. Projedeki işler farklı ekipler tarafından icra edilmektedir. Bu problem için bir Veri Zarflama Analizi yaklaşımı geliştirilmiş, bu yaklaşımda ekiplerin her biri Veri Zarflama Analizi terminolojisi ile karar verme birimi olarak ele alınmıştır. Merkezileştirilmiş Veri Zarflama Analizi ile kaynak dağıtımı yaklaşımı, toplam etkinliği en üst düzeye çıkaracak şekilde dağıtımdaki değişimin nasıl uygulanacağına karar vermeyi hedefler. Bu tez çalışmasında uygulanan Merkezileştirilmiş Veri Zarflama Analizi modelleriyle insan kaynaklarının yeniden dağıtımı üzerine alternatif bir yaklaşım sunulmuştur. İnsan kaynaklarının yeniden dağıtımındaki esnekliğe yönelik üç farklı senaryo (uzun, orta, kısa dönemli) ile toplam etkinlik seviyelerini en üst düzeye çıkarmak için personel sayılarını azaltma ve/veya transfer etme sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
All organizations want to use their existing resources in the best way and keep their productivity high. Institutions and companies primarily need manpower resources in order to fulfill their functions. It is very important to allocate the existing human resources in the organization in accordance with the needs of the decision making units. In the absence of appropriate allocation, it is observed that some jobs might be delayed in harmful ways for the company, while some others may consume unnecessary resources. In this thesis, a project carried out in a technology company that conducts research and development activities is studied. In this company, most of the manpower consists of permanent staff. In addition, in order to balance the periodic workload, subcontracted personnel are hired from different companies. The tasks in the project are carried out by different teams. A Data Envelopment Analysis approach is developed for this problem, and each of these teams is treated as a decision making unit. Resource allocation with Centralized Data Envelopment Analysis aims to decide how to implement changes in a way that maximizes overall efficiency. An alternative approach to the reallocation of human resources is presented with the Centralized Data Envelopment Analysis models proposed in this thesis. With three different scenarios (long-term, medium-term, short-term) for the reallocation of human resources, the results of reducing and/or transferring personnel to maximize overall efficiency levels are obtained.