Seyahat süresi değişkenliğinin analizi ve yapay sinir ağları ile seyahat süresinin tahmini
Analaysi̇s of travel time variability and prediction of travel time using artificial neural networks
  1. Tez No: 758993
  2. Yazar: SİBEL SERTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA ÖZGÜR YENİAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ANBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Seyahat sürelerinin analizi, insanların seyahat davranışlarını belirlemesine yardımcı olmaktadır. Bir yerden bir yere giderken daha önce yapılan seyahat sürelerinin değişkenliğini ve güvenilirliğini bilmek zamanın iyi kullanılmasını sağlayabilir. Bu çalışmada New York şehrine ait La Guardia havalimanı ile John F. Kennedy havalimanları arasında taksi ile yapılan yolculukların seyahat sürelerinin değişkenliği ve güvenilirliği araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca seyahat süresini tahmin etmek için iki yöntem kullanılmıştır. Bunlardan biri sadece seyahat süresini kullanan doğrusal olmayan otoregresif model (nonlinear autoregressive model-NAR) yöntemi, diğeri ise seyahat süresini etkileyen faktörlerden sıcaklık, görüş mesafesi ve rüzgar değişkenleri de kullanan doğrusal olmayan otoregresif dışsa model (nonlinear autoregressive model with external input-NARX) yöntemidir. İki yöntem içinde farklı eğitim seçenekleri uygulanmış ve her iki yöntem için de en iyi model 'sgdm' eğitim seçeneğinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Analysis of travel times helps people determine their travel behavior. Knowing the variability and reliability of previous travel times when going from one place to another can make good use of time. In this study, the variability and reliability of the travel times of the journeys made by taxi between the La Guardia airport of New York City and the John F. Kennedy airports were investigated. Two methods were also used in the study to estimate the travel time. One of them is the nonlinear autoregressive model -NAR method, which uses only the travel time, and the other is the nonlinear autoregressive model with external input -NARX, which also uses temperature, visibility and wind variables, which are the factors affecting the travel time. Different training options were applied in the two methods and the best model for both methods was found in the 'sgdm' training option.