Geleneksel nakışlar ile günümüzde yapılan 3 boyutlu nakışların giysilerde uygulanması
Application of traditional embroideries and 3D embroideries made today to clothes
  1. Tez No: 759009
  2. Yazar: KÜBRA BERA ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TÜRKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde Anadolu ve farklı coğrafyalarda nakış sanatı kendini göstermektedir. Bu nakış türleri ister Anadolu'da ister farklı coğrafyalarda ortaya çıksın yine de nakış her daim kadınların gözdesi olmuştur. Nakışlar günümüzde geleneksel nakışlar devam ettirilse de son dönemlerde geleneksel nakışlara artarnatif olan ama geleneksel nakışlar gibi köklü bir geçmişe sahip olan modern nakışlarda evlerimize hatta Anadolu'da evlenecek kadınların çeyizlerinde de görmekteyiz. Bu modern nakışların bir kısmı 3 boyutlu olup farklı coğrafyalardan evlerimize girmiştir. Modern nakışların geleneksel nakışlardan en büyük farkları belkide daha kolay ve geleneksel nakışlar kadar uğraş gerektirmemesidir. Buna rağmen geleneksel nakışlardan da kopulmamaktadır. Farklı çoğrafyalarda geleneksel nakışlar daha modern bir hal ile de yapılmaktadır. Bu tezin konusu geleneksel nakışlar ile günümüzde yapılan 3 Boyutlu nakışların giysilerde uygulanmasıdır. Bu tez ile 3 boyutlu nakış teknikleri ile nakışın hem nasıl daha ileriye götürülebileceği hem de modern ve geleneksel nakışların uyumlu ve birlikte kullanımının nasıl mümkün olabileceğidir. Bu nedenle çalışmada hem geleneksel hem modern nakış hakkında bilgi verilerek bunların kullanım şekilleri ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca katkılarıyla nakış sanatını farklı düzeye taşımış kişiler hakkında da bilgi verilmiştir. Ulaşılan bulgular ile tezin sonunda 3 boyutlu nakış ve farklı teknikler kullanılarak proje yapılmıştır. Nihayetinde geleneksel nakışın artık farklı teknikler ile yorumlanarak yeniden oluşturulması gerektiğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the art of embroidery shows itself in Anatolia and different geographies. Whether these types of embroidery originated in Anatolia or in different geographies, embroidery has always been the favorite of women. Although traditional embroidery continues today, we see it in our homes and even in the dowry of women who will marry in Anatolia in modern embroidery, which has been augmenting traditional embroidery in recent years, but has a deep-rooted history like traditional embroidery. Some of these modern embroideries are 3D and have entered our homes from different geographies. The biggest difference of modern embroidery from traditional embroidery is that it is easier and does not require as much effort as traditional embroidery. Despite this, it does not break away from traditional embroidery. Traditional embroideries are also made in a more modern way in different geographies. The subject of this thesis is the application of traditional embroideries and 3D embroideries made today on clothes. With this thesis, 3D embroidery techniques and embroidery can be taken further and how modern and traditional embroidery can be used in harmony and together. For this reason, in this study, information about both traditional and modern embroidery is given and their usage patterns and features are emphasized. In addition, information was given about the people who carried the art of embroidery to a different level with their contributions. At the end of the thesis with the findings, a project was made using 3D embroidery and different techniques. Finally, it was mentioned that traditional embroidery should be reconstructed by interpreting it with different techniques.