Sosyal bilgiler öğretiminde oyunlaştırmanın akademik başarıya, akademik risk alma eğilimine ve tutumlara etkisi
The impact of gamification in social studies teaching on academic achievement, academic risk-taking and attitudes
- Tez No: 759012
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler dersinde bir yöntem olarak oyunlaştırmanın, öğrencilerin derse ilişkin akademik başarılarına, akademik risk alma eğilimlerine ve tutumlarına etkisini belirlemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi çeşidi olan iç içe deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya uygun örnekleme yoluyla seçilmiş olan ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında kamu ilkokulu 4/A ve 4/B sınıflarında öğrenim gören 81 (deney:42, kontrol:41) öğrenci katılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Avcı (2019) tarafından geliştirilen“Akademik Başarı Testi”, Ulu Kalın ve Topkaya (2017) tarafından geliştirilen“İlkokul Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul Sosyal Bilgiler Akademik Risk Alma Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak Odak grup görüşmeleri, öğrenci, öğretmen ve araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler betimsel istatistik, parametrik testlerden tekrarlı ölçümler için tek yönlü ANOVA (One way ANOVA for repeated Measures) ve ilişkili örneklemler için T-testi (Paired Samples T-tests); non-parametrik testlerden Mann – Whitney U ve Wilcoxon ile, nitel veriler ise içerik analiziyle analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; oyunlaştırma yöntemi ile Sosyal Bilgiler öğretimi öğrencilerin akademik başarısını arttırmakta, akademik risk alma eğilimlerine ve tutumlarına olumlu yönde etki etmektedir. Ayrıca Sosyal Bilgiler öğretiminde oyunlaştırma yönteminin; aktif katılımı ve grupla çalışma ortamını sağladığı, özerkliği desteklediği, risk alma ve araştırmaya teşvik ettiği bir öğrenme ortamı oluşturduğu; öğrencilerin özgüvenini arttırdığı, sorumluluk değerini geliştirdiği ve öğrencilerin öğrenmede ısrarcı ve sebatlı olmalarına katkı sunarak çalışma isteklerinde artış meydana getirdiği; öğrenmeyi kolaylaştırıp arttırdığı ve kalıcı öğrenmeler sağladığı ve derslerin eğlenceli, heyecanlı, haz verici, motive edici, meraklandırıcı ve keyifli olmasını sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Öneri olarak, araştırmacılar Sosyal Bilgiler dersinin diğer öğrenme alanlarında, diğer sınıflarda ve diğer derslerde oyunlaştırma yöntemi ile çalışmalar yapabilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the impact of gamification as a method in the Social Studies course on the academic achievement, academic risk-taking tendencies and attitudes of the students. In the research, nested experimental design, which is a mixed method type was used. 81 (experimental: 42, control: 41) students who were selected through appropriate sampling and studying in public primary school 4/A and 4/B classes in the 2021-2022 academic year participated in the research.“Academic Achievement Test”developed by Avcı (2019),“Primary School Social Studies Class Attitude Scale”developed by Ulu Kalın and Topkaya (2017) and“Primary School Social Studies Academic Risk Taking Scale”-developed by the researcher- were used as quantitative data collection tools. Focus group interviews, student, teacher and researcher diaries were used as qualitative data collection tools. The quantitative data obtained from the study were descriptive statistics through one-way ANOVA for repeated measurements from parametric tests, and T-test for related samples (Paired Samples T-tests), with Mann – Whitney U and Wilcoxon from non-parametric test qualitative data were analyzed by content analysis. According to the results of the study; teaching Social Studies with gamification method increases the academic achievement of students and positively affects their academic risk-taking tendencies and attitudes. In addition, the gamification method in Social Studies teaching; it creates a learning environment where it provides an environment for active participation and group work, supports autonomy, encourages risk taking and research; it increases students' self-confidence, develops the value of responsibility, and contributes to students' persistence and persistence in learning, resulting in an increase in their willingness to work; it has been concluded that it facilitates and increases learning, provides permanent learning and ensures that the lessons are fun, exciting, pleasurable, motivating, curious and enjoyable. As a suggestion, researchers can work with the gamification method in other learning areas of the Social Studies course, in other classes and other courses.