Sosyal bilgiler öğretiminde politik okuryazarlık becerisinin yeri ve bu beceriye yönelik sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri
The place of political literacy skills in social studies teaching and social studies teachers' views on this skill
  1. Tez No: 769043
  2. Yazar: RABİA CEMRE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada öncelikle 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda politik okuryazarlık kavramının yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Politik Okuryazarlık ile ilgili başvurulan görüşlerine yer verilmiştir. Bu Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim döneminde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde, resmi ortaokullarda görevli 30 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma, nitel yaklaşıma göre tasarlanmıştır. Araştırma verileri“Doküman Analizi”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmış, nitel veriler içerik analizine göre ele alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulardan hareketle 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programında politik okuryazarlık becerisine yeterince yer verildiği tespit edilmiştir. Fakat öğretmenlerle yapılan görüşme verilerinin sonucuna göre katılımcıların politik okuryazarlık becerisi ile ilgili yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıkları ve etkin vatandaşlık kapsamındaki toplumsal faaliyetlere katılım konusunda yeterli olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar ışığında bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the place of the concept of political literacy in the 2018 Social Studies Course Curriculum will be tried to be found out. In the second part of the study, the views of the Social Studies teachers that are referred to on Political Literacy are included. This research was carried out in the 2021-2022 academic year. The study group of the research consists of 30 social studies teachers working in public secondary schools in Istanbul. The study was designed according to the qualitative research approach. Research data were collected with“Document Analysis”and“Semi-Structured Interview Form”, and qualitative data were handled according to content analysis. Based on the findings obtained in the research, it was determined that political literacy skills were sufficiently included in the 2018 Social Studies Curriculum. However, according to the results of the interviews with the teachers, it was concluded that the participants did not have sufficient knowledge about political literacy skills, and they were not sufficient to participate in social activities within the scope of active citizenship. In the light of the obtained results, some suggestions are presented.