Dış göçün Türk ekonomisine ve sosyo-kültürel yapısına etkisi
The effect of external migration on Turkish economy end socio-cultural structure
  1. Tez No: 759033
  2. Yazar: BURAK ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Ekonomi, Sosyoloji, Demography, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Afetler halklar üzerinde demografik, ekonomik, sosyolojik, kültürel ve çevresel kayıplar doğuran, mevcut toplumsal yaşamı ve beşeri faaliyetleri işlemez hale getirerek toplumsal düzeni bozan, düzeni bozulan kişilerin yerel kaynak ve imkanları kullanarak baş edemeyeceği, maddi ve manevi kayıplar doğuran olaylardır. Bu çalışmada araştırılan göç olgusu ise insan kaynaklı afet grubu içinde yer almaktadır. Göç afetine neden olan olaylara pek çok örnek verebiliriz. Bunların başında, bölgesel karışıklıklar, salgın hastalıklar, çevresel felaketler, iç savaşlar, ekonomik sorunlar, terör ve kuraklık gelmektedir. Göç, sadece Türkiye'yi değil, dünyanın pek çok ülkesini etkileyen önemli sorunların başında gelmektedir. Göç afeti hemen hemen dünyanın her noktasında görülebilmektedir. Bu afet çeşidi, ortaya çıktığı bölgelerde ve ülkelerde toplumsal, siyasi, ekonomik, sosyo-kültürel birçok soruna yol açmaktadır. Türkiye üç kıtanın kesişim noktasında bulunmaktadır. Bu sebeple özellikle ekonomik ve siyasi istikrar açısından sorun yaşayan Orta Asya ve Orta Doğu ülkeleri vatandaşları, Türkiye'yi transit ülke olarak kullanmakta ve gelişmiş Avrupa ülkelerine geçmek istemektedir. Türkiye'ye çeşitli yollarla giren pek çok sığınmacı ve mülteci, özellikle siyasi, ekonomik, demografik, güvenlik, sosyo-kültürel ve çevre gibi birçok konuda Türkiye'yi etkileyebilmektedir. Özellikle Kafkaslar, Orta Asya ve Orta Doğu'daki siyasi istikrarsızlıklar ve belirsizlikler, düzensiz göçün artmasına neden olmuştur. Bu tez çalışmasının amacı; dış göçün, ulusal ve uluslararası istatistiki veriler kullanılarak elde edilen bilgi ve veriler doğrultusunda Türkiye ekonomisine ve sosyo-kültürel yapısına etkilerinin derinlemesine irdelenmesi ve değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Disasters are events that cause demographic, economic, sociological, cultural and environmental losses on people, disrupt the social order by rendering existing social life and human activities inoperable, and cause material and moral losses that people who are disrupted cannot cope by using local resources and opportunities. The phenomenon of migration, which is examined in this study, is included in the human-induced disaster group. Many examples of events that cause migration disasters can be given such as regional turmoil, epidemics, environmental disasters, civil wars, economic problems, terrorism, and drought. Migration is one of the most important problems affecting not only Turkey but also many countries of the world. Immigration disaster can be seen in almost every part of the world. This type of disaster causes many social, political, economic and socio-cultural problems in the regions and countries where it occurs. Turkey is located at the intersection of three continents. For this reason, especially the citizens of Central Asian and Middle Eastern countries, which have problems in terms of economic and political stability, use Turkey as a transit country and want to move to developed European countries. Many asylum seekers and refugees who enter Turkey in various ways may affect Turkey in many issues, especially in political, economic, demographic, security, socio-cultural and environmental issues. Political instability and uncertainties, especially in the Caucasus, Central Asia and the Middle East, have led to an increase in irregular migration. The aim of this thesis is an in-depth examination and evaluation of the effects of external migration on the Turkish economy and socio-cultural structure in line with the information and data obtained by using national and international statistical data.