Disagreement and information acquisition with multiple experts
Birden fazla uzmanla anlaşmazlık ve bilgi edinimi
  1. Tez No: 759044
  2. Yazar: BAHADIR ÜLGEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez bir karar verici ve iki danışman arasındaki bir ikna etme oyununu incelenmektedir. Karar verme mekanizması merkezidir ve her danışman bilgi edinmek için bedeli olan bir efor sarf eder. Danışmanlar tarafından elde edilen herhangi bir bilgi tüm oyunculara açık olacak şekilde gözlemlenir. En önemlisi, oyuncuların tercihleri aynı_ olmasına rağmen aralarında fikir ayrılıkları mevcuttur. Son varsayım, oyuncular aynı bilgiye sahip olsalar bile farklı aksiyonları tercih ettiklerini, başka bir deyişle en uygun aksiyon konusunda fikir ayrılığına sahip olduklarını ima eder. Bu tez, danışmanların hazıra konma eğilimleri olduğunu, yani sarf ettikleri eforun birbirinin stratejik olarak yerini tuttuğunu göstermektedir. Bunun bir sonucu olarak, bir danışmanın sarf ettiği efor düzeyi, karar verici ile arasındaki fikir ayrılığı arttıkça artarken, diğer danışmanın karar verici ile fikir ayrılığı arttıkça azalır. Bunu takriben, karar verici danışmanlarını seçerken bir ödünleşmeyle karşı karşıya kalır: Danışmanlarıyla fikir ayrılığını artırarak, bir danışmanın efor düzeyini yükseltirken diğer danışmanın efor düzeyini düşürmek durumunda kalır. Buna rağmen, karar verici eğer iki ekstrem düzeyde aykırı fikirli danışman seçerse, iki benzer fikirli danışmanı seçtiği duruma kıyasla daha iyi durumda olur.
Özet (Çeviri)
I examine a persuasion game between a decision maker and two advisers. The decision-making is centralized, and each adviser exerts costly effort to acquire information, which is publicly observed if generated. Crucially, the players have the same preferences but differing priors. The latter assumption implies that even if the players observe the same information, their preferred actions differ, i.e., they have differences of opinion about the optimal action. I show that each advisor has free-riding incentives, so that their effort choices are strategic substitutes. As a result, an advisor's effort choice is increasing in the degree of his own differences of opinion with the decision maker, but it is decreasing in that of the other advisor. This results in a trade-off for the decision maker when choosing advisers. By increasing her differences of opinion with an adviser, the decision maker elicits higher effort from one advisor but lower effort from the other one. Nevertheless, I show that the decision maker is better off by choosing two advisers with extreme differences of opinion instead of choosing two like-minded advisers.