Üriner inkontinansı olan ve olmayan kadınlarda pelvik taban kas fonksiyonu, solunum kas kuvveti, kor stabilizasyon ve enduransının incelenmesi
Investigation of pelvic FLOOR muscle function, respiratory muscle strength, core stabilization and endurance in women with and without urinary incontinence
  1. Tez No: 759045
  2. Yazar: DAMLA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı üriner inkontinansı olan ve olmayan kadınlarda pelvik taban kas fonksiyonu, solunum kas kuvveti, kor stabilizasyon ve enduransının incelenmesiydi. Çalışmaya 48 üriner inkontinanslı, 21 üriner inkontinansı olmayan toplam 69 kadın katıldı. Kadınların üriner inkontinans şikayetlerini değerlendirmek için Üriner Distres Envanteri-6 ve Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi (GTPRA) kullanıldı. Kadınların pelvik taban kas fonksiyonu (PTK-F) Myomed 632 Biofeedback cihazı ile, solunum kas kuvveti maksimum inspiratuar basınç (MIP) ölçümü ve maksimum ekspiratuar basınç (MEP) ölçümü ile, kor kas endurans ve stabilizasyonları Sahrmann kor stabilizasyon ve Sorenson testleri ile değerlendirildi. Üriner inkontinansı olan ve olmayan kadınların PTK-F, MIP ve MEP değerlerinin benzer olduğu bulundu (p>0,05). Üriner inkontinansı olmayan kadınların kor kas endurans (p0,05). Ayrıca üriner inkontinansı olan ve olmayan kadınlarda PTK-F ile solunum kas kuvveti arasında da ilişki olmadığı saptandı (p>0,05). Her iki grupta da MIP ve MEP değerleri ile kor kas endurans ve stabilizasyonu arasında ilişki olmadığı bulundu (p>0,05). Bu çalışmanın sonucunda üriner inkontinansı olmayan kadınların kor kas endurans ve stabilizasyonunun üriner inkontinansı olan kadınlardan daha iyi olduğu görüldü. Bu durumun pelvik taban ve kor kasları arasındaki ilişkiye ışık tutabileceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle ileriki çalışmalarda pelvik tabanın kor kaslarıyla olan ilişkisinin daha ayrıntılı incelenmesini ve bu doğrultuda egzersiz programları oluşturulmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine pelvic floor muscle function, respiratory muscle strength, core stabilization and endurance in women with and without urinary incontinence. A total of 69 women, 48 with urinary incontinence and 21 without urinary incontinence, participated in the study. Urinary Distress Inventory-6 and Global Pelvic Floor Discomfort Questionnaire (GPFDQ) were used to evaluate urinary incontinence complaints of women. The pelvic floor muscle function (PFM-F) of the women were evaluated with the Myomed 632 Biofeedback device, the respiratory muscle strength was evaluated with the maximum inspiratory pressure (MIP) measurement and the maximum expiratory pressure (MEP) measurement, and the core muscle endurance and stabilization were evaluated with the Sahrmann core stabilization and Sorenson tests. PFM-F, MIP and MEP values of women with and without urinary incontinence were found to be similar (p>0.05). Core muscle endurance (p0.05). In addition, no correlation was found between PFM-F and respiratory muscle strength in women with and without urinary incontinence (p>0.05). There was no correlation between MIP and MEP values and core muscle endurance and stabilization in both groups (p>0.05). As a result of this study, it was seen that women without urinary incontinence had better core muscle endurance and stabilization than women with urinary incontinence. We think that this situation may shed light on the relationship between the pelvic floor and core muscles. Therefore, in future studies, we suggest that the relationship of the pelvic floor with the core muscles should be examined in more detail and exercise programs should be created in this direction.