Polimer içerikli membranlar ile bazı herbisit türevlerinin taşınımı ve geri kazanımı
Transport and recovery of some herbicide derivatives by polymer inclusion membranes
  1. Tez No: 759071
  2. Yazar: ÖMER İLKER DOĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, oldukça toksik bir herbisit olan s-triazin türevlerinden atrazinin polimer içerikli membranlar yoluyla sucul ortamdan uzaklaştırılması incelenmiştir. Polimerik membran hazırlanırken temel polimer olarak selüloz tri asetat (CTA), plastikleştici olarak 2-Nitro fenil oktil eter (2-NPOE) ve taşıyıcı olarak ise Aliquat 336 kullanılarak atrazinin donör fazdan akseptor faza taşınımı ve taşınım kinetiği çalışılmıştır. Gerçekleştirilen transport işlemi sonunda atrazin derişimi LC/MS-MS ile kromotografik olarak tayin edilerek, hız sabiti (k), geçirgenlik katsayısı (P) ve akı (J) gibi kinetik verilerin yanında geri kazanım faktörü de hesaplanmıştır. Optimum membran bileşimi tayin edilerek başlanan deneylerde ayrıca plastikleştirici türü, atrazin derişimi, donör ve akseptor faz derişimleri gibi farklı parametrelerin transport olayına etkileri incelenmiştir. En uygun kompozit bileşimine polimerik membranda 1,50 mL Aliquat-336/1,50 mL 2-NPOE/1 g CTA kullanıldığında ulaşılmıştır. Kütlece %25,77 CTA, %40,23 2-NPOE ve %34 Aliquat-336 içeren bu membran kompoziti ile 48 saatte gerçekleştirilen transport işlemi sonucunda donör fazdan uzaklaştırılan atrazin yüzdesi %61,12 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of the atrazine, a derivative of highly toxic herbicide s-triazin, from aquatic environment via polymer-based membranes has been studied. Transportation of atrazine from donor phase to accepter phase and transportation kinetics have been studied through using cellulose triacetate as base polymer, 2-Nitrophenyl octyl ether (2-NPOE) as the plasticiser and Aliquat 336 as the carrier during the preparation of polymeric membrane. At the end the transportation process, kinetic data such as rate constant (k), coefficient of permeability (P) and flux (J) along with the factor of reacquisition have been calculated through chromatographically analysing atrazine concentration with LC/MS-MS. In the experiments, which started by determining the optimum membrane composition, the effects of different parameters such as plasticizer type, atrazine concentration, donor and acceptor phase concentrations on transport were investigated. The optimum composite composition was achieved when using 1,50 mL Aliquat-336/1,50 mL 2-NPOE /1 g CTA in the polymeric membrane. The percentage of atrazine removed from the donor phase was determined as 61,12% as a result of the transport process performed in 48 hours with this membrane composite containing 25,77% CTA, 40,23% 2-NPOE and 34% Aliquat-336 by mass.