Herbisit grubunda ait bazı kirleticilerin polimerik membranlar ile taşınımı
Transport of some pollutants of herbicide group with polymeric membranes
  1. Tez No: 759077
  2. Yazar: NURBEN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KORKMAZ ALPOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada herbisit grubuna ait asetoklorun transportu sentezlemiş olduğumuz polimer içerikli sıvı membran ile gerçekleştirilmiştir. Membran yapısında taşıyıcı olarak aliquat 366 ve destek maddesi olarak selülaz triasetat (CTA) kullanılmıştır. Herbisit grubuna ait asetoklorun 0,1 M HCl içeren asidik donör fazdan saf su içeren akseptör faza tronsportu boyunca alınan numuneler Sıvı Kromatografi-Kütle Spektrometresi (LCMS/MS) cihazı ile tayin edilmiştir. Transport işlemleri sonucunda geçirgenlik katsayısı(P), hız sabiti(k) ve madde akış hızı (J) değerleri hesaplanmıştır. Optimum şartlar altında polimerik sıvı membran ile gerçekleştirilen deneylerde 240 dakika süren taşınım süresi sonunda %RF değeri 91,12 olarak elde edilmiştir. Saptanan sonuçlara göre incelenen parametrelerin PIM ile asetoklorun transportu üzerinde çok etkin oldukları görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, the transport of acetochlor belonging to the herbicide group was carried out with the polymer-containing liquid membrane we synthesized. Aliquat 366 was used as carrier and cellulase triacetate (CTA) was used as support material in the membrane structure. The samples taken along the transsport of the acetochlor of the herbicide group from the acidic donor phase containing 0.1 M HCl to the acceptor phase containing pure water were determined by Liquid Chromatography-Mass Spectrometer (LCMS/MS) device. As a result of the transport processes, the permeability coefficient (P), rate constant (k) and material flow rate (J) values were calculated. In the experiments carried out with the polymeric liquid membrane under optimum conditions, the %RF value was obtained as 91.12 at the end of the transport period lasting 240 minutes. According to the determined results, it was observed that the parameters examined were very effective on the transport of acetochlor with PIM.