Ebeveynlerin çocuklarının ateş yönetimlerine ilişkin durumlarının incelenmesi
Examination of the status of parents regarding their children's fever management
- Tez No: 759075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM DENİZ BÜYÜKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ateş, vücudun doğal bir savunma mekanizması olmasına rağmen ailelerde endişe ve korkuya sebep olur. Bu araştırmanın amacı; bir il merkezinde yaşayan ebeveynlerin çocuklarının ateş yönetimlerine ilişkin durumlarının incelenmesidir. Araştırma, kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın örneklemi, %95 güven düzeyi ve %80 güçle 156 olarak hesaplanmış, araştırma kapsamında 167 ebeveyne ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri literatürden yararlanılarak hazırlanan anket formu ve Ebeveyn Ateş Yönetim Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler, çevrimiçi ortamda, kartopu örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan ebeveynlerin %55,1'i anne, %44,9'u üniversite mezunu, %33,5'i memurdur. Ebeveynlerin Ebeveyn Ateş Yönetim Ölçeği ölçek puan ortalaması 32,94±4,9'dur.
Özet (Çeviri)
Although fever is a natural defense mechanism of the body, it causes anxiety and fear in families. The purpose of this research the aim of this study is to examine the status of children of parents living in a city center regarding fever management. The study is crosssectional and descriptive. The sample of the study was calculated as 156 with 95% confidence level and 80% power, and 167 parents were reached. The data of the study were collected with a questionnaire prepared using the literature and the Parental Fever Management Scale. The data were collected online by snowball sampling method. In the study, 55.1% of the parents are mothers, 44.9% are university graduates and 33.5% are civil servants. The mean score of the Parental Fever Management Scale of the parents was 32.94±4.9.