Investigating future mobility scenarios with autonomous vehicles through design fiction
Otonom araçlı ulaşım senaryolarının kurgusal tasarım ile incelenmesi
  1. Tez No: 759076
  2. Yazar: ABDULLAH TARIK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelecekteki mobilite, hem akademik hem de ticari açılardan araştırılması gereken bir alandır. Elektrikli araçlar, paylaşım servisleri ve otonom araçlar gibi teknolojik gelişmeler giderek ulaşım sektöründeki yerlerini alırken, otonom araçların kullanımının yakın gelecekte yaygınlaşması beklenmektedir. Öte yandan, otonom araçların nasıl ve ne zaman uygun olacağına dair tahminler yürütülürken, insanların ulaşım alışkanlıklarını ve yaşam tarzını nasıl değiştireceği konusunda belirsizlikler sürmektedir. Bu tez çalışması, otonom araçların varlığı aracılığıyla gelecekteki mobilite ve ulaşım tasarımını araştırmaktadır. Bu nedenle çalışma, kurgusal tasarım yöntemini kullanarak, kurgusal hikaye dünyaları yaratmakta ve böylelikle konuyu daha detaylı irdelemektedir. Bu amaçla, tasarımcılarla kurgusal bir dünya yaratmak ve ardından otonom araçların günlük hayatın bir parçası olacağı bu dünya üzerinde tasarım senaryoları oluşturmak için iki kurgusal tasarım çalıştayı düzenlenmiştir. Çalışma aynı zamanda tasarımcıların gelecekteki hikaye dünyalarında otonom araçların özellikleri hakkında nasıl spekülasyon yaptıklarına işaret ederek kurgusal tasarım yöntem bilimi hakkında fikir vermektedir. Sonuç olarak, tasarımcılar tarafından oluşturulan anlatılar ve senaryolar analiz edilmiş ve hikaye dünyalarının sosyal ve bağlamsal yönleri dikkate alınarak senaryoların özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcılar otonom araçlar için tasarım önerileri üretmişlerdir. Bununla birlikte, katılımcıların çalıştaylardaki etkinlikleri nasıl ele aldıkları üzerinden çalıştay formatı tartışılmış ve kullandıkları stratejiler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Future mobility is an area which requires exploration for both academic and business purposes. Technological developments such as electrified vehicles (EV), sharing services and autonomous vehicles (AV) have started taking their places in the transportation industry. AVs' presence on the roads is expected in near future. There are predictions on how and when AVs are going to be eligible and uncertainties about how AVs will change people's transportation habits and lifestyles. This thesis investigates future mobility and transportation design through the existence of AVs. Hence, the study aims to further investigate this issue using design fiction methodology by creating fictional storyworlds. For this purpose, two design fiction workshops were organized with designers to speculate on a fictional world and then, build design scenarios on this world where AVs would become a part of daily life. The study also provides insights on design fiction methodology by pointing out how designers speculate on the features of AVs within future storyworlds. As a result, the narratives and scenarios created by designers were analyzed and characteristics of the scenarios were identified considering the social and contextual aspects of the storyworlds. Moreover, there were design considerations for AVs stated by participants. Along with that, the workshop format was discussed with regards to how participants responded to the workshop activities and subsequently, the strategies they adopted were extracted.