Mechatronics in filmmaking usage of mechatronic developments on the film industry
Film yapımında mekatronikler mekatronik gelişmelerin film endüstrisinde kullanımı
- Tez No: 759095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan robotlar gibi mekatroniklerin sinema endüstrisine etkisini konusunu ele almaktadır. Çalışmada sinema endüstrisinde kullanılan mekatroniklerin kullanım amaçlarıyla beraber kullanım biçimlerini Jurrasic Park, The Mandalorian ve Star Wars filmleri üzerinden incelenmesine yer verilmiştir. Mekatronik gelişmelerin önemli gelişmelerinden biri olan StageCraft teknolojisini inceleyen bu tezde sinema endüstrisinde kullanılan mekatroniklerin kullanıldığı filmlerle beraber filmlere yarattığı etkileri incelenmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle Internet of Things, CCD, Robotik sistemler ve Drone gibi ortaya çıkan mekatroniklerin daha önceki zamanlara göre yaratığı faydaları filmler üzerinden incelenmiştir. Bu amaçla, mekatronikler, robot, filmmaking ve teknoloji gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bu tez, mekatroniklerin film üretimindeki etkisini, sinema endüstrisine kazandırdıkları veya kaybettirdiklerini ve endüstrideki yerini, kullanımını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the effect of mechatronics such as robots that emerged with the development of technology on the cinema industry. In the study, it is included to examine the usage purposes and usage styles of mechatronics used in the cinema industry through Jurrasic Park, The Mandalorian and Star Wars films. In this thesis, which examines StageCraft technology, which is one of the important developments in mechatronics developments, the effects of mechatronics used in the cinema industry on films together with the films in which they are used are examined. With the development of technology, the benefits of mechatronics such as Internet of Things, CCD, Robotic systems and Drone, compared to previous times, have been examined through movies. For this purpose, keywords such as mechatronics, robot, filmmaking and technology have been defined. This thesis examines the effect of mechatronics in film production, their gains or losses in the film industry, and their place and use in the industry.