The effect of yoga practice on mindfulness, resilience, and psychological well-being
Yoga pratiğinin bilinçli farkındalık, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik esenlik üzerindeki etkisi
- Tez No: 759098
- Danışmanlar: PROF. TURGAY BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bir zihin ve beden bilimi olarak yoga uygulamalarına artan bir ilgi vardır, ancak pozitif psikoloji alanında yoganın etkilerine ilişkin araştırmalarda eksiklik bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, yoga pratiği ve uygulama sıklığının pozitif psikoloji ile ilgili bilinçli farkındalık, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik esenlik yapılarına etkisini araştırmaktır. Ayrıca bilinçli farkındalık, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik esenlik arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma, İstanbul, Türkiye'den 22 ile 58 yaşları arasında (O = 33.4, SS = 9.48) yoga deneyimli (n = 66) ve yoga deneyimsiz (n = 71) katılımcılardan oluşan klinik olmayan bir örneklemde (N = 137) yürütülmüştür. Yoga deneyimli katılımcılar 22 ile 54 yaşları arasında (O = 33.3, SS = 8.10) ve yoga deneyimsiz katılımcılar 22 ile 58 yaşları arasındadır (O = 33.5, SS = 10.70). Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) ve Psikolojik İyi Olma Ölçekleri (PİOÖ) doldurtulmuştur. Bulgular, yoga deneyimi olan katılımcıların psikolojik esenlik ve YPDÖ'nin 'gelecek algısı' alt boyutu için yoga deneyimi olmayan katılımcılardan daha yüksek puanlar aldığını göstermiştir. Yüksek uygulama sıklığına sahip yoga deneyimli katılımcılarda, düşük uygulama sıklığına sahip katılımcılara kıyasla bilinçli farkındalık, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik esenlik için daha yüksek puanlar bulunmuştur. Ek olarak, psikolojik dayanıklılık ve bilinçli farkındalığın psikolojik esenliği yordadığı ve psikolojik dayanıklılığın tüm katılımcılarda psikolojik esenlikteki değişkenliğe daha fazla katkıda bulunduğu bulunmuştur. Bulgular, yoga uygulamasının, özellikle Batılı olmayan bir kültürde, geleneksel psikolojik müdahalelere tamamlayıcı, etkili, olası bir pozitif psikoloji müdahalesi olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu araştırmanın bazı bulguları literatürde yeni olduğu için ileride yeni araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There is a growing interest in yoga practice as a mind and body science, however positive psychology field lack research regarding yoga's effects. The purpose of this research was to investigate the effect of yoga practice and practice frequency on mindfulness, resilience, and psychological well-being constructs related to positive psycholgy. Additionaly, the relationship between mindfulness, resilience, and psychological well-being was investigated. The research was conducted in a non-clinical sample (N = 137) comprised of yoga-experienced (n = 66) and yoga-naive (n = 71) participants from Istanbul, Turkey aged 22 to 58 (M = 33.4, SD = 9.48). Yoga-experienced participants were aged 22 to 54 (M = 33.3, SD = 8.10) and yoga-naive participants were aged 22 to 58 (M = 33.5, SD = 10.70). Participants fulfilled a Personal Information Form, Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Resilience Scale for Adults (RSA), and Ryff Scales of Psychological Well-Being (SPWB). Findings showed higher scores for psychological well-being and 'perception of the future' sub-dimension of RSA in yoga-experienced compared to yoga-naive participants. Higher scores for mindfulness, resilience, and psychological well-being was found in yoga-experienced participants with high practice frequency compared to low practice frequency. Additionaly, it was found that resilience and mindfulness predicted psychological well-being, and resilience contributed more to the variability in psychological well-being. Findings indicate that yoga practice could be an effective possible positive psychology intervention complementary to conventional psychological interventions, especially in a non-Western culture. However, since some findings of this research are new to the literature, future research is needed.