Hamilelerde mindfulness temelli yoganın postür, uyku kalitesi fiziksel aktivite ve yorgunluk üzerine akut etkisi
Acute effect of mindfulness-based yoga on posture, sleep quality, physical activity and fatigue in pregnancy
  1. Tez No: 985291
  2. Yazar: ÖZGE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mindfulness temelli yoga pratiğini düzenli olarak yapan gebelerde postür,yorgunluk, fiziksel aktivite v uyku kalitesi üzerine akut etkisini araştırmaktır. Yaşları 20-30 arasında değişiklik gösteren 60 katılımcı iki gruba ayrılarak çalışmaya alınmıştır. Bu iki grup müdahale grubu ve kontrol grubudur. Müdahale grubu, Mindfulness temelli yoga pratiklerine katılan 30 katılımcıdan; kontrol grubu Mindfulness temelli yoga pratiklerini yapmayan 30 katılımcıdan oluşmaktadır. Müdahale grubu 6 hafta boyunca haftada iki gün Mindfulness temelli yoga pratiklerine katılmıştır. Uyku kalitesi (Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi), postür analizi,fiziksel aktivite( uluslararası fiziksel aktivite anketi), bilinçli farkındalık (bilinçli farkındalık ölçeği) yorgunluk (yorgunluk şiddet ölçeği) ve Mindfulness temelli yoga pratikleri öncesi ilk gün ve sonrası 6.haftada değerlendirilmiştir. Kontrol grubuna da aynı anket ve ölçümler çalışma süresi içerisinde başta ve 6 hafta sonrasında yapılmış ve kaydedilmiştir. Müdahale grubunda pratikler öncesi ve sonrası değerlendirmelerin karşılaştırılması ile uyku kalitesi, fiziksel aktivite, BİFÖ, yorgunluk şiddeti ve postür parametrelerinde anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. (p<0.05) Müdahale sonrası değerlendirme ölçümleri ve kontrol grubu değerlendirme sonuçları karşılaştırıldığında; sadece postürde anlamlı bir sonuç saptanmıştır. (p<0.05) Yapılan çalışmanın sonuçları, Mindfulness temelli yoganın gebelerde uyku kalitesi, postür, BİFÖ, yorgunluk ve fiziksel aktivite üzerine olumlu etkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effects of mindfulness-based yoga practice on posture, fatigue, physical activity and sleep quality in pregnant women. 60 participants aged between 20-30 were divided into two groups and included in the study. These two groups are the intervention group and the control group. The intervention group consisted of 30 participants who participated in Mindfulness-based yoga practices; The control group consisted of 30 participants who did not practice mindfulness-based yoga. The intervention group participated in Mindfulness-based yoga practices twice a week for 6 weeks. Sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index), posture analysis, physical activity (international physical activity questionnaire), mindfulness (conscious awareness scale), fatigue (fatigue severity scale) and Mindfulness-based yoga practices were evaluated on the first day and in the 6th week after. The same questionnaires and measurements were made and recorded in the control group at the beginning and 6 weeks later during the study period. Comparing the evaluations before and after the practices in the intervention group, significant results were obtained in sleep quality, physical activity, BIF, fatigue severity and posture parameters. (p<0.05) When the post-intervention evaluation measurements and the control group evaluation results were compared; a significant result was found only in posture. (p<0.05) The results of the study showed that mindfulness-based yoga has positive effects on sleep quality, posture, PIFI, fatigue and physical activity in pregnant women.