Ergonomi eğitimi alan ve almayan ofis çalışanlarının ağrı ve uyku kalitesi düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of pain and SLEEP quality levels of office employees with and without ergonomics training
  1. Tez No: 759109
  2. Yazar: ÖZNUR ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; ergonomi eğitimi alan ve almayan ofis çalışanlarının ağrı ve uyku kalitesi düzeylerinin karşılaştırılmasını ve bununla birlikte bireylerin sağlığı için önleyici programların etkinliğinin incelenmesidir. Talya Bilişim Firmasında Aralık 2021 ile Mart 2022 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya çalışma grubu 49 ve kontrol grubu 47 kişiden oluşan 96 birey alındı. Çalışma grubunda 32 kadın (%65,3) ve 17 erkek (%34,7) bulunurken kontrol grubunda 18 kadın (%38,3) ve 29 erkek (%61,7) bulunmaktadır. Ağrı şiddeti 'McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu' ile, uyku kalitesi 'Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi' ile ve ergonomik değerlendirme 'OSHA Bilgisayarlı Çalışma Ortamlarında Ergonomi Uyum Ölçeği' ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the pain and sleep quality levels of office workers with and without ergonomics training, and to examine the effectiveness of preventive programs for the health of individuals. A total of 96 individuals, 49 in the study group and 47 in the control group, were included in the study, which was carried out at Talya Bilişim Company between December 2021 and March 2022. While there were 32 women (65.3%) and 17 men (34.7%) in the study group, there were 18 women (38.3%) and 29 men (61.7%) in the control group. Pain severity was assessed with the 'McGill Pain Scale Short Form', sleep quality with the 'Pittsburg Sleep Quality Index' and ergonomic assessment with the 'OSHA Ergonomics Adaptation Scale in Computerized Work Environments'.