Çocukluk çağında obezite farkındalığı ve aortik sertlik stiffness değerlendirilmesi
The awareness of childhood obesity and assessment of aortic stiffness
  1. Tez No: 759133
  2. Yazar: MUHAMMET KARABÖRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEDEF TUNAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çocukluk çağı obezitesi dünya çapında bir sağlık sorunudur. Obezite, insidansının giderek artması ve daha genç yaşlarda görülmeye başlaması nedeni ile kardiyovasküler komplikasyonları da daha erken görülmeye başlamıştır. Kardiyovasküler komplikasyonların erken saptanması, değerlendirilmesi ve tedavisinin erken yapılması yaşam kalitesi ve süresi için önemlidir. Aortik/arteryal sertlik; kardiyovasküler mortaliteyi öngören bağımsız ve güçlü bir ölçüttür, bir risk belirtecidir. Arteryal sertlik, nabız dalga hızı (PWV) ve ekokardiyografi ile değerlendirilmektedir. Bu çalışma; obez ve fazla kilolu çocukların beslenme davranışları ve ailelerin çocuklarının obezitesi hakkında farkındalıklarını anket uygulayarak değerlendirmek; hastaların aortik/arteryal sertlik değerlerini ekokardiyografik ve nabız dalga hızı analizi (PWV) ile saptamak amacı ile planlanmıştır. Çalışma; Gazi Üniversitesi Çocuk Endokrin ve Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalları polikliniklerine başvuran 50 obez, 50 fazla kilolu ve 21 normal kilolu olmak üzere 121 olgu olup, olguların %48'i (59) erkek, %52'si (62) kız; ortalama yaşları 14,4±1,7 (12-17,5) yaştır. 50 obez 50 fazla kilolu toplam 100 hastaya beslenme değerlendirme anketi uygulanmıştır. Obez, fazla ve normal kilolu grupların 25 hidroksivitamin D kan düzeyleri sırasıyla ortalama (min-maks) olarak: 15,2±4,9 (10-25) ug/L, 17,0±4,5 (10-28) ug/L, 17,2±6,4 (10-28) ug/L olarak ölçülmüştür. Her üç grubun da D vitamini düzeyleri düşüktür. Açlık insülini ortalama (min-maks) olarak: obez grupta 19,0±2,9 (3-62,7) μIU/mL, fazla kilolu grupta 12,0±1,2 (5,2-25,1) μIU/mL olup; obez grupta yüksek bulunmuştur. (p=0,03). HbA1c düzeyi ortalama (min-maks) olarak: obez grupta 5,7±0,2 (5,2-5,9), fazla kilolu grupta 5,4±0,3 (4,9-5,9) olup; obez grupta yüksektir. HDL düzeyi ortalama (min-maks) olarak: obez grupta 44,7±10,3 (33-73) mg/dL; fazla kilolu grupta 48,0±13,4 (28-92) mg/dL olup, obez grupta anlamlı olarak düşüktür. Çalışmamızda 62 hastaya ekokardiyografi yapılmıştır ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Olguların arteryal“strain”değeri ortalama (min-maks) olarak: obez grupta 0,146±0,0 (0,06-0,3); fazla kilolu grupta 0,106±0,0 (0,05-0,18) olup; obez grubun arteryal“strain”değerleri fazla kilolu gruba göre yüksektir Obez ve fazla kilolu grupta PWV ölçümleri normal ölçüm değerlerine göre yüksek saptanmıştır(p>0,05). Obez grupta elastik modulus ve aortik sertlik ß indeksi ile PWV ölçümleri arasında pozitif yönde korelasyon saptanmıştır (sırasıyla r=0,56; r=0,53; sırasıyla p=0,008; p=0,01). Obez grupta sistolik ve diastolik kan basıncı ölçümleri ile PWV ölçümleri arasında korelasyon saptanmıştır (sırası ile r=0,98; r=0,45 sırasıyla p= 0,0001; p=0,04). Ebeveynlerin beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ve obezite farkındalıklarının arttırılması için gerekirse medya organları bu yönde kullanılarak daha geniş kitlelere yönelik eğitim ve bilgilendirme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
A major health issue in the globe is childhood obesity. Cardiovascular problems are becoming more common and are being seen at younger ages as a result of the rising prevalence of obesity. Cardiovascular problems should be identified, assessed, and treated as soon as possible to improve both the quality and quantity of life. Aortic/arterial stiffness is a reliable, independent indicator and risk factor for cardiovascular mortality. Arterial stiffness is assessed by pulse wave velocity (PWV) and echocardiography. The purpose of this study is to assess the nutritional habits of obese and overweight children and the knowledge of families regarding their children's obesity through the use of questionnaires. It was also intended to assess the patients' aortic/arterial stiffness through echocardiographic and pulse wave velocity (PWV) analysis. This study comprised 121 patients, 50 obese, 50 overweight, and 21 normal weight, who attended outpatient clinics at the Gazi University Departments of Pediatric Endocrinology and Pediatric Cardiology. There were 48% (59) boys and 52% (62) girls, with a mean age of 14,4±1,7 (12-17,5) years. A total of 100 patients, including 50 obese and 50 overweight children, completed a nutritional evaluation questionnaire. In the obese, overweight, and normal weight groups, the mean (min-max) blood levels of 25 hydroxyvitamin D were 15,2±4,9 (10-25) ug/L, 17,0±4,5 (10-28), and 17,2±6,4 (10-28), respectively. All study participants' 25 hydroxyvitamin D levels were shown to be inadequate. Fasting insulin levels were higher in the obese group, with a mean (min-max) of 19,0±2,9 (3-62,7) μIU/mL compared to 12,0±1,2 (5,2-25,1) IU/mL in the overweight group (p=0,03). The mean (min-max) HbA1c values were 5,7±0,2 (5,2-5,9) in the obese group and 5,4±0,3 (4,9-5,9) in the overweight group, which is higher in the obese group. The mean (min-max) HDL level was 44,7±10,3 (33-73) mg/dL in the obese group, 48,0±13,4 (28-92) mg/dL in the overweight group, and considerably lower in the obese group. In our study, echocardiography was performed on 62 patients and the and the echocardiographic measures were compared. Arterial strain measurements for the obese group mean (min-max): 0,146±0,0 (0,06-0,3); and for the overweight group, 0,106±0,0 (0,05-0,18). In comparison to the overweight group, the obese group has greater arterial strain measurements. PWV measurements in the obese and overweight categories were greater than those in the normal weight group (p>0,05). Elastic modulus and aortic stiffness ß index were shown to be positively correlated with PWV measures in the obese group (r=0,56, r=0,53, respectively; p=0,008, p=0,01, respectively). Systolic and diastolic blood pressure measures were correlated with PWV measurements in the obese group (r=0,98, p= 0,0001, respectively). Media organizations should be leveraged in this manner in order to change eating patterns and raise awareness of obesity, and information and education should be made available to larger populations.