Süt ineği çiftliği atıksularının ileri oksidasyon yöntemleri ile ön arıtılması
Pre-treatment of dairy cow farm wastewater by advanced oxidation methods
- Tez No: 759145
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gıda sanayisinin en önemli sektörlerinden birisi de süt üretimi ve süt endüstrisidir. Süt ineği çiftlikleri de bu modellerden biridir. Fazla sayıda büyük baş hayvanın barındığı barınaklarda sadece hayvan sağlığı, hayvan refahı ve süt üretimini hedefleyen işletmeler günümüzde mevcuttur. Bu işletmelerin proseslerinden oluşan atıklardan biri de atıksudur. Hayvan barınaklarının alt yıkamalarından oluşan atıksuların ön arıtılması için yürütülen tez kapsamında ileri oksidasyon prosesleri olan Fenton Prosesi, peroksidisülfat oksidasyonu ve ultrasonik arıtma uygulanmıştır. Sistem verimi olarak biyolojik parçalanabilirliğin göstergesi olan uygulama sonrasında çözünmüş Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİç) değerlerindeki artış dikkate alınmıştır. Uygulamalarda belirlenen optimum işlem koşullarında biyokimyasal metan potansiyeli (BMP) testleri yürütülerek ön işlem sonrasında atıksuyun anaerobik olarak parçalanabilirlik performansları değerlendirilmiştir. Yürütülen tez çalışmasında ultrasonik arıtmada ham atıksuya göre çözünmüş KOİ değeri %231, Fenton prosesi ve Peroksimonosülfat (PMS) oksidasyonunda ise sırasıyla %83,96 ve %80,81 oranlarında artış gerçekleşmiştir. Ultrasonik arıtmada ham atıksuya oranla %37,8 daha fazla metan gazı elde edilmiştir. PMS ile oksidasyon uygulamasında ve Fenton Prosesi uygulamasında bu artış oranı sırasıyla %10,68 ve %23,5 olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda ultrasonik arıtma yönteminin süt ineği çiftliği atıksularında anaerobik arıtma öncesinde ön arıtımının iyi bir alternatif olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important sectors of the food industry is milk production and the dairy industry. Dairy farms are one of these models. There are businesses that aim only animal health, animal welfare and milk production in the shelters where a large number of cattle are housed. One of the wastes generated from the processes of these enterprises is wastewater. Fenton Process, peroxydisulphate oxidation and ultrasonic treatment, which are advanced oxidation processes, were applied within the scope of the thesis carried out for the pre-treatment of wastewater from the bottom washing of animal shelters. The increase in the dissolved Chemical Oxygen Demand (COD) values after the application, which is an indicator of biodegradability as the system efficiency, was taken into account. Biochemical methane potential (BMP) tests were carried out at the optimum processing conditions determined in the applications, and anaerobic degradability performances of the wastewater were evaluated after the pretreatment. In the thesis study conducted, the dissolved COD value increased by 231% in ultrasonic treatment compared to raw wastewater, and by 83.96% and 80.81%, respectively, in Fenton process and PMS oxidation. In ultrasonic treatment, 37.8% more methane gas was obtained compared to raw wastewater. This increase rate was determined as 10.68% and 23.5% in the oxidation application with PMS and the Fenton Process application, respectively. As a result of the study, it was concluded that ultrasonic treatment would be a good alternative before anaerobic treatment in dairy farm wastewater.