Saanen keçilerinde meme formu ve süt verim özellikleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
An investigation on the determination of the relationship between udder type and milk yield characteristics in Saanen goats
  1. Tez No: 759144
  2. Yazar: AYSAR SHIHAB AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURĞAY TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; Saanen keçilerinde canlı ağırlık, vücut kondisyon puanın, vücut ölçüleri ile meme özelliklerinin doğum tipi ve laktasyon dönemlerine göre değişimini belirlemektir. Araştırma materyalini, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Küçükbaş Hayvancılık Biriminde yetiştirilen 3-6 yaş arasındaki toplam 38 baş Saanen keçi oluşturmuştur. Saanen keçilerinde canlı ağırlık ortalaması 70.86 kg'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; To determine the change of live weight, body condition score, body measurements and udder characteristics according to birth type and lactation periods in Saanen goats. The research material consisted of 38 Saanen goats aged 3-6 years, which were raised in the Ege University Faculty of Agriculture, Department of Animal Science, Sheep and Goat Breeding Unit. Average live weight of Saanen goats is 70.86 kg.