Pandemi sonrası değişen konut işlevinin mekân algısına bağlı adaptasyonu üzerine bir inceleme
An investigation on the adaptation of the housing function that has changed after the pandemic based on the perception of space
  1. Tez No: 759203
  2. Yazar: SENANUR İNGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
2020 yılı itibari ile pandemi halini alan Covid-19 salgını, yalnızca sağlık açısından yarattığı tehdit ile değil, insanların alışık olduğu yaşam formunun ortadan kaldırılması adına da önemli tehditler ortaya çıkarmıştır. En önemlisi, Covid-19 dönemi, insanların yaşamında, sürdürülebilir olduğu düşünülen yaşam unsurlarının da değişimine sebebiyet vermiştir. Bu noktada, spesifik bir örnek olarak değerlendirilebilecek olan yaşam alanları ve mekânın değişimi ve dönüşümü, son derece önemli bir farklılığa işaret etmektedir. Pandemi ile birlikte bireyler, içerisinde bulundukları alanın değişimi açısından farklı düşünce tarzları benimsemeye başlamışlardır. Mekânın dönüşümü açısından, alışık oldukları alan tasarımının ve mimarinin dışına çıkan bireyler, bu şekilde, kendilerine, özellikle fayda sağlayacak türden bir değişimi amaçlamışlardır. Bireyler, pandeminin yaratmış olduğu yaşamsal düşünce değişimi ve yenilik arayışları ile birlikte psikolojik etmenlerin ekseninde, konutlarında değişim gerçekleştirmeye çalışmışlardır. Çalışmanın birinci, ikinci ve üçüncü bölümünde literatür araştırması yapılmıştır. Dördüncü bölümünde ise İstanbul'un Kağıthane ilçesinde bulunan bir sitede anket çalışması yapılmıştır. Sitenin mimari kat planları yeniden çizilerek çalışmaya eklenmiştir. Daha sonra elde edilen anket sonuçları hazırlanan grafikler ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen sonuçlara göre bir konut önerisi ve farklı kullanım tipleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which has become a pandemic as of 2020, has created important threats not only with the threat it poses to health, but also for the elimination of the life form that people are accustomed to. Most importantly, the Covid-19 period has also caused a change in life elements that are thought to be sustainable in people's lives. At this point, living spaces and can be considered as a specific example, point to an extremely important difference. With the pandemic, individuals have begun to adopt different ways of thinking in terms of the change in the area they are in. In terms of the transformation of the space, individuals who go beyond the space design and architecture they are accustomed to aim for a kind of change that will especially benefit them in this way. Individuals have tried to make changes in their dwellings on the axis of psychological factors, along with the change of vital thought and search for innovation that the pandemic has created. In the first, second and third parts of the study, literature research was conducted. . In the fourth part, a survey was conducted on a site located in Istanbul's Kağıthane district. The architectural floor plans of the site were redrawn and added to the study. Then, the results of the survey were evaluated with the prepared graphics. In the last part of the study, a housing proposal was presented according to the results obtained.