Post pandemic living: Exploring applicable design approaches for post pandemic residence in the dense context of lahore, Pakistan
  1. Tez No: 941827
  2. Yazar: AMNA MANSOOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHARAK TABIBI, YRD. DOÇ. MELODY SAFARKHANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
The COVID-19 pandemic has highlighted the immense need for restorative, adaptable and flexible architectural designs, for urban low-rise apartment buildings in particular. In densely populated areas like Lahore, Pakistan, where quick urbanization has led to overcrowding and poorly planned residential developments, the constraints of traditional architectural practices have become more pronounced. This research investigates how low-rise apartment buildings in Bahria Town, Lahore can develop to meet the new normal intensified by the post-pandemic digital age, where remote work and learning have become integral parts of daily life. Concentrating on vital design elements such as flexibility, adaptability, connectivity with nature, approach to natural light, and ventilation, this study explores the junction of architecture and human wellbeing. The study finds significant concerns in low-rise apartment buildings which are critical for residents' psychological and physical health. These issues are intensified by the lack of design flexibility, which hinders the competence of these spaces to adapt to modern modes of living, such as working from home and remote learning. The study further analyses the present practices in Lahore's low-rise apartment buildings, specifically in the suburban areas, accentuating the requirement for design approaches that prioritize sustainability, cultural significance, and environmental sensitivity. Through a multi-disciplinary approach which comprises of a wide-ranging literature review, precedent studies, and interviews with architects and residents, this research analyses the developing role of architecture in tackling the health and well-being of citizens. It draws on and explores international architectural theories related to flexibility and adaptability that may be applicable to better the post pandemic residential situation in the dense and unique socio-cultural context of Lahore, Pakistan. Ultimately, this study seeks to challenge the status quo of low-rise apartment design in Lahore, offering insights and practical recommendations for creating more flexible, adaptable, and restorative living environments. By addressing the architectural shortcomings brought to light by the pandemic. v KEYWORDS: Low-rise apartments, post pandemic, work from home, digital age, green spaces, environmental psychology, flexibility, adaptability
Özet (Çeviri)
COVID-19 pandemisi, özellikle kentsel düşük katlı apartman binalarında uyumlu ve esnek mimari tasarımların kritik önemini vurgulamıştır. Hızlı kentleşmenin aşırı kalabalık ve kötü planlanmış konut gelişmelerine yol açtığı Pakistan'ın yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olan Lahor'da, geleneksel mimari uygulamaların sınırlamaları daha belirgin hale gelmiştir. Bu araştırma, pandemi sonrası dijital çağın getirdiği“yeni normal”e ayak uydurmak amacıyla bu yaşam alanlarının nasıl evrilebileceğini inceliyor. Uzaktan çalışma ve öğrenmenin günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldiği bu dönemde, esneklik, doğayla bağlantı, doğal ışık erişimi ve havalandırma gibi kritik tasarım unsurlarına odaklanılmaktadır. Bu çalışma, mimarlık ile insan refahı arasındaki kesişimi ele alıyor. Araştırma, sakinlerin psikolojik ve fiziksel sağlığı için gerekli olan önemli sorunları düşük katlı apartman binalarında tespit etmektedir. Bu sorunlar, pandemi nedeniyle artan evden çalışma ve uzaktan eğitim gibi yeni yaşam biçimlerine uyum sağlama kapasitesini engelleyen tasarım esnekliğinin olmamasıyla daha da şiddetlenmektedir. Araştırma ayrıca Lahor'daki düşük katlı apartman gelişmelerinde mevcut uygulamaları eleştiriyor ve sürdürülebilirliği, kültürel uygunluğu ve çevresel duyarlılığı önceliklendiren tasarım stratejilerine duyulan ihtiyacı vurguluyor. Geniş bir literatür taraması, vaka incelemeleri ve mimarlar ve sakinlerle yapılan görüşmeleri içeren çok disiplinli bir yaklaşımla bu çalışma, kentsel yerleşim sakinlerinin sağlık ve refahını ele almada mimarinin değişen rolünü araştırıyor. Esneklik ve uyarlanabilirlik ile ilgili uluslararası mimari teorileri inceleyerek, bunların Lahor, Pakistan'ın yoğun ve benzersiz sosyo-kültürel bağlamında pandemi sonrası konut durumunu iyileştirmek için uygulanabilir olup olmadığını araştırıyor. Nihayetinde bu çalışma, Lahor'daki düşük katlı apartman tasarımının mevcut durumunu sorgulamakta ve daha esnek, uyarlanabilir ve sürdürülebilir yaşam alanları yaratmaya yönelik içgörüler ve pratik öneriler sunmaktadır. Pandeminin ortaya çıkardığı mimari eksiklikleri ele alarak bunu yapmayı hedeflemektedir. vii ANAHTAR KELİMELER: Düşük katlı apartmanlar, pandemi sonrası, evden çalışma, dijital çağ, yeşil alanlar, çevresel psikoloji, esneklik, uyarlanabilirlik