Iris stenophylla subsp. margaretiae (Ak Navruz) türünün yayılımına iklim, hidroloji ve toprak özelliklerinin etkisi
The effect of climate, hydrology and soil characteristics on the spread of Iris stenophylla subsp. margaretiae (Ak Navruz) species
- Tez No: 759221
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SAĞLIKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN CENKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye ilinin Kadirli ile Sumbas ilçelerinin sınırının 10 farklı lokalitesinden örneklenen Iris stenophylla subsp. margaretiae (Ak Navruz) topraklarının bünye tipi, tarla kapasitesi (%), pH, kireç (%), elektriksel iletkenlik (µS/cm), organik madde (%) ile bitkinin yaşadığı toprakların bazı makro [C (%), N (%), K (mg/kg), Mg (mg/kg), Ca (%), Na (mg/kg) ve P (mg/kg)] ve mikro [Cu (mg/kg), Fe (mg/kg), Mn (mg/kg) ve Zn (mg/kg)] besin elementleri içerikleri belirlenmiştir. Tüm bu bulgular uluslararası standart toprak analiz yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma sonucunda temin edilen bulgular; bitkinin eğimli arazilerde yayılım gösterdiği ve topraklarının kumlu tın bünyeli, hafif alkali, değişken kireç içeriği ve yine değişken makro-mikro element içerikleri ile yaşadığı alana adapte olduğunu göstermektedir. Bu çalışma ile bir endemik tür olan Iris stenophylla subsp. margaretiae'nin yayılım gösterdiği alanın koruma altına alınarak diğer alanlardan izole edilmesinin oldukça önem arz ettiğinin vurgulanması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the texture type, field capacity (%), pH, lime (%), electrical conductivity (µS/cm), organic matter (%), and some macro [C (%), N (%), K (mg/kg), Mg (mg/kg), Ca (%), Na (mg/kg) and P (mg/kg)] and micro [Cu (mg/kg), Fe (mg/kg), Mn (mg/kg) and Zn (mg/kg)] nutrient contents of Iris stenophylla subsp. margaretiae (Ak Navruz) soils sampled from 10 different localities of Kadirli and Sumbas districts of Osmaniye province were determined. All these findings were obtained using international standard soil analysis methods. The findings obtained at the end of the study show that the plant spreads on sloping lands and its soils are sandy loamy textured, slightly alkaline, variable lime content and again variable macro-micro element contents. In this study, It was concluded that Iris stenophylla subsp. margaretiae being an endemic species, it is very important to protect the area where spreads and isolate it from other areas.