Bilişim sistemlerinin sektörel bazda Gayri Safhi Yurt İçi Hasılaya katkısının incelenmesi
Investigation of the contribution of information systems to the gross domestic income on sectorel basis
  1. Tez No: 759232
  2. Yazar: GÖKHAN KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Teknoloji, insan hayatının her alanında yer almakta ve insanın onu kullanmadan kaliteli bir yaşam sürmesine imkân tanımamaktadır. Bilgi teknolojisinin getirdiği hız ve kolaylıklar işletmeler açısından göz ardı edilemeyecek düzeyde önem taşımaktadır. Bilişim Sistemleri (BS) işletmelerde yöneticilerin zamanında doğru karar verebilmesi için kaliteli bilgi inşasında önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple, çalışmanın içeriğinde çeşitli sektörlerden işletmelerin BS kolaylıklarından ne oranda faydalandığı incelenmektedir. İşletmeler BS'yi kullanarak, performansın en önemli ölçütlerinden olan verimlilikte artış sağlamayı, müşterilere daha kaliteli mal ve hizmet sunmayı, maliyetleri en aza indirmeyi, yeni teknolojik ürünler geliştirmeyi ve işletmenin rekabet gücünü arttırabilmeyi amaçlamaktadırlar. Türkiye'de yapılan araştırmalar, farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal kaynak planlama (ERP), bulut bilişim, endüstri 4.0, malzeme doküman ve kaynaklar yönetim sistemleri gibi BS kolaylıklarından her geçen yıl artan oranda faydalandığını göstermektedir. Bu çalışmada, işletmeler için vazgeçilmez bir unsur haline gelen BS ve Bilişim Teknolojilerinin (BT) tanımı ve kapsamı üzerinde durulmuş, ülkemiz ekonomisine katkısı olan sektörlerin GSYİH içindeki payını artırırken BS kolaylıklarından faydalanma oranlarının nasıl değiştiği incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken TÜİK tarafından yayınlanan sektörel bazda bilgisayar ve internet kullanım istatistikleri ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan 2001-2020 yılları arası sektörel bazda GSYİH değişim oranları kullanılmıştır. Excel tabanlı bir değerlendirme yapılmıştır. Yapılan incelemede çalışmanın sonuçları sunularak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology takes place in every aspect of human life and does not allow people to live a quality life without using it. The speed and convenience brought by information technology are of undeniable importance for businesses. Information Systems (IS) plays an important role in building quality information so that managers can make the right decision on time. For this reason, in the content of the study, it is examined to what extent businesses from various sectors benefit from IS facilities. By using IS, businesses aim to increase productivity, which is one of the most important criteria of performance, to provide better quality goods and services to customers, to minimize costs, to develop new technological products and to increase the competitiveness of the business. Studies conducted in Türkiye show that businesses operating in different sectors are increasingly benefiting from IS facilities such as enterprise resource planning (ERP), cloud computing, industry 4.0, material document and resource management systems every year. In this study, the definition and scope of IT and Information Technologies (IT), which have become an indispensable element for businesses, are emphasized, and how the rates of benefiting from IT facilities have changed while increasing the share of sectors that contribute to our country's economy in GDP. While conducting this analysis, sectoral computer and internet usage statistics published by TUIK and sectoral GDP change rates between 2001-2020 published by the Ministry of Treasury and Finance were used. An Excel-based evaluation was made. In the review, the results of the study were presented and interpreted.