ST yükselmeli miyokard infarktüsü ile başvurup primer perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda hastane içi mortalite belirteçleri
In hospital mortality predictors of patients who undergo primary percutaneous coronary interventi̇on (PCI) for st segment elevation myocardial infarction (stemi)
  1. Tez No: 759238
  2. Yazar: BETÜL BANU KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
STYMİ, koroner kalp hastalığının sık ve yüksek mortalite ile seyreden bir komplikasyonudur. PPKG'in STYMİ'ye yönelik tedavi stratejisi olarak benimsenmesiyle birlikte mortaliteyi de içine alan istenmeyen kardiyovasküler olaylarda belirgin iyileşme sağlanmıştır. Ancak; STYMİ ile ilişkili mortalite azalmakla birlikte gerek hasta, gerekse PPKG'in uygulanabilirliği ile ilgili imkansızlıklara bağlı olarak ihmal edilemiyecek bir düzeyde kalmaktadır. Çalışmamızın amacı, hastanemiz kardiyoloji kliniğinde PPKG uygulanan STYMİ hastalarında hastane içi mortalite belirteçlerini tespit etmek, sonuçları literatürdeki benzer çalışmalar ile kıyaslamak ve çalışma dahilindeki hasta popülasyonuna uygulanan PPKG'in kılavuzlarda öngörülen standartlara uygunluğunu değerlendirmektir. Bu amaçla, Haziran 2007- Mayıs 2010 tarihleri arasında STYMİ tanısıyla PPKG uygulanmış hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastane içi takibinde ölüm gerçekleşen ve gerçekleşmeyen hastalardan ayrı iki grup oluşturularak seçilmiş parametreler her iki grup arasında karşılaştırıldı. Sonuç olarak, bozulmuş sol ventrikül fonksiyonunun veya ciddi iskeminin göstergesi sayılabilecek bulguların hastane içi mortalite belirteci olduğu tespit edildi. Ortalama kapı-balon zamanı gruplar arasında herhangi bir farklılık göstermedi (K 90 dakika) ve mesai saati dışında uygulanan PPKG mortalite ile ilişkili bulunmadı. Uzun semptom başlangıcı-başvuru zamanı ve başarısız PPKG ise hastane içi mortaliteyi öngören değişkenler olarak izlendi. Çalışmamızda, STYMİ tanısıyla PPKG yapılan hastalarda hastane içi mortaliteyi girişimsel işlemle ilgili faktörlerden çok hasta ve hastalığın kendisi ile ilişkili faktörlerin belirlediği ve kliniğimizde uygulanan PPKG'in kılavuz larda öngörülen standartları sağladığı görüldü. Bu bağlamda hastaların merkezimize en kısa sürede ulaşmasını sağlayacak bilinçlendirme politikalarının ve nakil imkanlarının geliştirilmesiyle mortaliteyi azaltıcı ek katkıların sağlanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
STEMI is a frequent and highly fatal complication of coronary heart disease. The introduction of primary PCI as the preffered therapeutic strategy for STEMI has provided significant improvements in the incidence of adverse cardiovascular events including mortality. Despite the mortality associated with STEMI has been declined, it remains in a considerably high level both due to patient and primary PCI related factors. In this study, we aimed to assess the in-hospital mortality predictors of patients who underwent primary PCI in the cardiology clinics of our hospital and to compare the results with similar studies in the literature. Therefore, the patients who underwent primary PCI for STEMI between June 2007 and May 2010 were retrospectively analysed. The patients who died and the patients who survived during their follow up in the hospital were assigned into 2 groups and predetermined parameters were compared between two groups. The factors that can an indicate an impaired left ventricular function or severe ischemia were found as the predictors of in-hospital mortality. Mean door-to-balloon time didn't differ among two groups (< 90 min) and primary PCI performed during off-hours wasn't found to be related with increased mortality. Long symptom onset-hospital admission time and failed primary PCI were observed as the variables adversely affecting the in-hospital mortality. In conclusion, our study suggests that patient or disease related factors are more likely to be associated with in-hospital mortality in comparison with the intervention related factors for patients with STEML Furthermore, it appears that implementation of primary PCI in our hospital fulfil the quality of care and performance indicators recommended in the guidelines. In this context, we think that additional decline in the mortality rate and extension of benefits of primary PCI to more patients can be achieved by raising the consciousness of community and improving transfer policies that could provide the arrival of patients to our center within the shortest time.