St elevasyonlu (yükselmeli) miyokard infarktüsü ile hastaneye başvuran hastaların, başvuru nötrofil/lenfosit oranı değeri ile kontrast madde ilişkili nefropati arasındaki ilişki
Neutrophil-to-lymphocyte ratio predicts contrast-induced acute kidney injury in patients with stelevationmyocardial infarction treated with primarypercutaneous coronary intervention
- Tez No: 559224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Perkütan koroner girişim (PKG) uygulanan ST segment yükselmeli miyokart infarktüsü (STYMI) hastalarında gelişen kontrast madde ilişkili nefropati (KMN) gelişimi dünya genelindeki başlıca mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Nötrofil/lenfosit oranı ( NLO ) birçok çalışmada major olumsuz kardiyovasküler olaylarla ilişkili bulunmuş bir inflamatuar göstergesidir. Biz bu çalışmada NLO nın primer PKG uygulanan STYMI hastalarında KMN gelişimini predikte etme gücünü değerlendirdik. METODOLOJİ : Bu çalışmaya 2008 ile 2016 yılları arasında Dr.Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne STYMI ile başvurup primer PKG uygulanan 2400 hastanın dışlanma kriteleri sonrası 2000 tanesi dahil edilmiştir. NLO hemogram örneklerindeki nötrofil değeri ile lenfosit değerinin birbirine oranlanması ile elde edilmiştir. Tüm venöz kan örnekleri başvurudan 8 saat sonra alınmıştır. KMN gelişimi çalışmanın primer sonlanım noktasıdır. Daha sonra KMN gelişimi ile NLO arasındaki ilişki incelenmiştir. BULGULAR: Tüm hastaların 148 (%7.4) tanesinde KMN geliştiği saptandı. KMN gelişen hastalarda gelişmeyenlere göre NLO istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek saptandı (7.08±4.43 vs. 6.18±3.98, p=0.011). Çoklu değişkenli lojistik regresyon analizinde NLO KMN gelişiminin bağımsız prediktörü olarak saptandı. (OR: 1.78, 95% CI: 1.21-2.61, p=0.003). SONUÇ: Bu çalışmada NLR akut inflamatuar bir olay olan STYMI hastalarında koroner anjiyografi sonrası KMN gelişimini gösteren anlamlı ve bağımsız bir markır olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Development of contrast-induced acute kidney injury (CI-AKI) in patients with ST-elevation myocardial infarction (STEMI) treated via primary percutaneous coronary intervention (PCI) is a major cause of morbidity and mortality worldwide. The neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), which is a marker of inflammation, has been demonstrated to be associated with the development of major adverse cardiovascular outcomes in many studies. From this point of view, in this study, we aimed to evaluate the predictive value of the NLR as regards the occurrence of CI-AKI in patients with STEMI undergoing primary PCI. Methods: This study was conducted at Dr. Siyami Ersek Training and Research Hospital from May 2008 to June 2016. A total of 2000 patients with STEMI treated via primary PCI were enrolled in the study. The NLR was calculated as the ratio of the number of neutrophils to the number of lymphocytes. All venous blood samples were obtained within 8 hours after admission. CI-AKI was the primary end point of the study. Then, the relationship between CI-AKI and the NLR was assessed. Results: CI-AKI was detected in 148 (7.4%) patients. The patients who developed CI-AKI had a significantly higher NLR than those who did not (7.08±4.43 vs. 6.18±3.98; P=0.011). In the multivariate logistic regression analyses, the NLR remained a significant independent predictor of CI-AKI (OR: 1.78, 95% CI: 1.21–2.61, and P=0.003). Conclusion: The NLR may be a significant independent predictor of CI-AKI in patients with STEMI treated via primary PCI and higher NLR values could be independently associated with a greater risk for CI-AKI.